Un bătrân a fost DAT AFARĂ din spital pentru că a denunţat un medic şpăgar

Un bătrân de 63 de ani spune că a fost dat afară din spitalul din Mediaş, înainte de operaţie, pentru că a denunţat un doctor şpăgar. Omul i-a organizat medicului un flagrant, după ce acesta a refuzat în repetate rânduri să-l opereze pentru că nu îi oferea bani. Bătrânul spune acum că trebuie să plece din oraşul unde şi-a trăit toată viaţa, pentru a căuta un spital unde să se opereze.
Filip Stan
13 apr. 2016, 14:39
Un bătrân a fost DAT AFARĂ din spital pentru că a denunţat un medic şpăgar

Mihai Petre are 63 de ani şi suferă de hernie. Medicul de familie l-a trimis la spital pentru a fi supus unei operaţii care să-l scape de dureri. Cu pijamalele şi portocalele la pachet, omul s-a dus să se interneze la spital.

Mi s-a spus la prima consultaţie că se plăteşte undeva la 300 şi ceva de lei. I-am plătit 500 de lei. A luat cei cinci milioane i-a băgat în buzunar„, spune bărbatul.

Omul susţine că i s-au cerut mai mulţi bani, dar pentru că nu i-a avut, a fost trimis acasă, fără nici o explicaţie. Sătul să fie pus pe drumuri şi umilit de medic, bărbatul l-a reclamat la DNA.

A mers apoi la spital pentru a-i organiza medicului flagrantul.

I-am dat cei 400 de lei. Mi-a dat 200 înapoi că trebuie şi la anestezist să dau ceva că şi el e om care lucrează„, a declarat bătrânul.

Imediat ce doctorul acuzat a ieşit din cabinet, procurorii l-au luat la întrebări. După acest incident, bătrânul a fost internat. A doua zi însă, omul spune că a fost dat afară fără nici o explicaţie.

De cealaltă parte, conducerea spitalului spune că bărbatul a fost externat pentru că nu este în stare gravă şi e dreptul medicilor să aleagă pe cine operează în spital. Medicul acuzat nu a vrut să dea nici un fel de declaraţii. El este însă anchetat acum de procurori.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Românii riscă să aibă o pensie mai mică. Ce trebuie verificat urgent în evidențele Casei de Pensii. Avertismentul specialiștilor
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți