Un belgian care a luptat alături de Statul Islamic a fost condamnat la 28 de ani de închisoare

Un cetățean belgian a fost condamnat luni la 28 de ani de închisoare pentru că a ucis un prizonier în perioada când lupta în Siria alături de jihadiști, aceasta fiind prima condamnare pentru crimă pronunțată în Belgia împotriva unui combatant care a revenit în țară, transmite Reuters.
Iulian Tudor
13 feb. 2017, 14:33
Un belgian care a luptat alături de Statul Islamic a fost condamnat la 28 de ani de închisoare

Hakim Elouassaki, în vârstă de 24 de ani, se întorsese în Belgia în 2013, după ce a fost rănit în Siria. El a revenit în țară la câteva luni după ce poliția interceptase o convorbire telefonică în care Elouassaki i se lăuda prietenei sale că a ucis un prizonier.

Familia celui ucis ar fi trebuit să plătească o răscumpărare de 70.000 de euro pentru a-l salva, dar nu reușise să obțină decât 30.000 de euro. ‘S-a ales cu un glonț în cap!’ a spus Elouassaki în dialogul cu prietena lui, conform documentelor depuse în instanță. Belgianul a încercat să și filmeze crima, dar nu a amplasat corespunzător camera video.

Magistratul din cadrul tribunalului din Antwerp unde a fost judecat cazul a calificat acțiunile acuzatului drept ‘inumane și complet inacceptabile’, informează Agerpres.

Citeşte şi Raiduri în Siria, împotriva Al-Qaida. Cel puţin 37 de persoane au fost ucise

Înainte de a pleca în Siria, Elouassaki făcuse parte din Sharia4Belgium, o grupare ce recruta tineri belgieni pentru a-i trimite apoi să lupte în Orientul Mijlociu alături de militanții din cadrul Statului Islamic.

Liderul grupării, precum și mai mulți membri, au fost condamnați în 2015 la ani grei de închisoare.

În jur de 450 de persoane au părăsit Belgia pentru a lupta alături de jihadiști în Siria și Irak. Raportat la numărul de locuitori al țării, belgienii sunt cei mai numeroși combatanți europeni din cadrul efectivelor Statului Islamic.

Unii dintre cei care s-au întors din Siria s-au implicat în atacuri în Belgia, Italia și alte orașe din Europa.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Legenda Universității Craiova a dat de pământ cu Rapid după 2-2 în Bănie: „Cei mai slabi! Cel mai bun jucător al lor? Arbitrul!”. Video
Capital.ro
Reguli pentru românii cu casa la curte. Lege pentru gard și pomii din curtea vecinului. Se poate dispune executare silită
Playtech.ro
Ajutor de încălzire 2025–2026. Cât timp vor primi românii bani pentru căldură
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Alocații și indemnizații noiembrie 2025. Când intră banii pentru milioane de persoane
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai