Un biciclist de 15 ani, în stare critică la spital după ce a fost lovit de o maşină

Un băiat în vârstă de 15 ani a ajuns în stare critică, sâmbătă seara, la Spitalul de Urgenţă "Elena Beldiman", după ce a fost lovit de un autoturism într-un sens giratoriu din municipiul Bârlad.
Alina Costache
05 sept. 2021, 09:13
Un biciclist de 15 ani, în stare critică la spital după ce a fost lovit de o maşină

Un biciclist de 15 ani a ajuns în stare critică la spital după ce a fost lovit de o maşină. Echipajul medical care a intervenit la locul accidentului a găsit biciclistul în comă profundă.

„Pacientul prezintă un traumatism cranio-cerebral, fractură de bazin şi traumatism de umăr drept, fiind în comă profundă. A fost stabilizat la faţa locului şi transportat în regim de urgenţă la spitalul Bârlad. A fost intubat orotraheal şi ventilat mecanic, fiind investigat de medicii din cadrul CPU Bârlad. Starea victimei este una critică”, a precizat Daniel Ungureanu, purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Vaslui.

Poliţiştii efectuează cercetări pentru a stabili circumstanţele în care s-a produs accidentul.

Potrivit martorilor citaţi de VremeaNoua.ro, minorul venea din sensul opus mașinii și ar fi încercat să se ducă spre trecerea de pietoni, intrând pe contrasens. A fost acroșat de autoturismul care circula regulamentar, în zona trecerii de pietoni zona Confecții spre fostul sediu al Reiser Bârlad. Șoferul mașinii implicate are 20 de ani, este din Bârlad, mașina fiind înmatriculată în județul Galați. Testat pentru alcool, șoferul a avut rezultat negativ.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
Meme Stoica, anunț despre transferul noului atacant la FCSB: „E chestiune de zile”. Exclusiv
Capital.ro
Adrian Negrescu: România a trecut testul Fitch, dar urmează evaluarea Moody’s peste câteva zile
Playtech.ro
Ce aparate consumă cel mai mult curent în timpul caniculei. Cum poți reduce factura la energie
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Se elimină plafonul pentru analize decontate. Anunțul șefului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România