Un campion mondial a decis să îşi doneze creierul. Povestea emoţionantă a bărbatului care a fost diagnosticat cu demenţă precoce

Un campion mondial a decis să îşi doneze creierul. Este vorba despre fostul internaţional englez de rugby Steve Thompson, diagnosticat cu demenţă precoce. Acesta a fost de acord ca după moartea sa creierul să-i fie donat pentru cercetarea encefalopatiei traumatice cronice, scrie BBC.
Alina Costache
23 sept. 2021, 23:08
Un campion mondial a decis să îşi doneze creierul. Povestea emoţionantă a bărbatului care a fost diagnosticat cu demenţă precoce
Un campion mondial a decis să îşi doneze creierul

Un campion mondial a decis să îşi doneze creierul. „Sunt de acord ca după moarte creierul meu să facă obiectul unei cercetări ştiinţifice privind encefalopatia traumatică şi traumele cerebrale. În acest fel sper ca rugbyul să devină un sport mai sigur.

Ofer spre studiu creierul meu pentru ca viitorii jucători de rugby să nu mai treacă prin ceea ce trec eu. Doresc ca cercetătorii să poată dezvolta tratamente mai bune şi să existe modalităţi de a face jocul mai sigur”, a spus Thompson, citat de Agerpres.

Steve Thompson, fost jucător al naţionalei de rugby a Angliei, în vârstă de 43 de ani, a dezvăluit la finele anului anul trecut că a fost diagnosticat cu demenţă precoce şi că nu-şi mai poate aminti că a câştigat cu ”trandafirii” Cupa Mondială din 2003.

Citeşte şi: Un campion mondial a murit la doar 26 de ani. Suferea de o boală teribilă

Un campion mondial a decis să îşi doneze creierul

Fostul taloner, cu 73 de selecţii pentru Anglia între 2002-2011, consideră că a ajuns în această situaţie din cauza rugby-ului.

Ne vedeţi ridicând trofeul Cupei Mondiale şi pot să văd cum sar de bucurie. Dar nu îmi amintesc„, declara în decembrie Thompson, care potrivit medicilor suferă şi de encefalopatie traumatică.

Thompson, alături de alţi rugbyşti, au dat în judecată organismele sportive care se ocupă cu desfăşurarea meciurilor de rugby.

Steve Thompson a evoluat la formaţii precum Northampton Saints, Leeds Carnegie şi London Wasps, dar a avut şi 3 selecţii la reprezentativa Leilor britanici şi irlandezi.

World Rugby şi Federaţia engleză de rugby au precizat că iau în serios siguranţa jucătorilor şi că au implementat măsuri pentru prevenirea accidentărilor.

Informaţiile despre o posibilă acţiune colectivă în numele unor foşti jucători de rugby ar trebui să fie un semnal de alarmă pentru toate sporturile de contact„, declara tot atunci Peter McCabe, director executiv al Headway, un grup de campanie care se ocupă de problema leziunilor cerebrale.

În Statele Unite s-au luat măsuri asemănătoare pentru a obliga NFL să recunoască gravitatea problemei şi să accepte că pur şi simplu trebuie să se schimbe pentru a proteja mai bine sănătatea jucătorilor pe termen scurt şi lung„, arăta McCabe.

NFL a acceptat în 2013 să plătească despăgubiri care ar putea depăşi un miliard de dolari pe o perioadă de 65 de ani, în urma proceselor intentate de foşti jucători.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
„Trăia dintr-un salariu de mizerie!”. Nadia Comăneci, „forțată” de regimul comunist să fugă în America înainte de Revoluție
Capital.ro
Atenție pentru proprietarii de apartamente! Reguli la întreținere 2026. Românii care stau la bloc trebuie să verifice
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai bani nerevendicați de la stat. Sumele pe care mulți români uită să le ceară
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Antrenorul-teroare din Superliga. Golgheterul l-a sunat pe patron: ”Mi-e frică. Decât să scap singur cu portarul, mai bine nu mai joc”
MediaFlux
ANAF extinde controalele. Fiscul verifică toate tranzacțiile unei categorii de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi