Povestea unui cuplu care și-a închiriat apartamentul a șocat internetul. „Chiriașul din iad” a distrus proprietatea cu două camere, lăsând în urma lui 3.000 de doze goale de bere.
Proprietarii, Sandra Considine (58 de ani) și soțul ei Chris (70 de ani) au închiriat, în 2018, apartamentul lor din Nuneaton, Warwickshire, Marea Britanie, unui „prieten la nevoie”, pentru suma de 30 de lire sterline pe săptămână.
Cuplul spune că bărbatul, la doar două săptămâni după ce a închiriat apartamentul, nu le-a mai răspuns la telefon, iar după le-a blocat accesul la proprietate timp de 7 ani, refuzând să plece și să plătească chirie, potrivit Wales.
Chiriașul a părăsit locuința definitiv în ianuarie anul acesta, lăsându-i pe Sandra și Chris să se descurce singuri cu dezastrul din interior.
Cuplul a găsit în apartament mii de doze de bere (multe pline cu urină), iar alături, în fiecare cameră, erau excremente umane și cutii goale de mâncare.
Chiriașul a cauzat pagube de mii de lire pe pereți, covoare, electrocasnice, mobilă și baie.
Pe lângă costurile reparațiilor, cuplul se mai confruntă cu o factură consistentă pentru curățenie. De când au intrat au simțit un miros de „urină stătută”.
Amândoi sunt extrem de bolnavi. Chris a fost diagnosticat cu cancer incurabil și a fost nevoit să renunțe la serviciu, spunând că este pra bolnav ca să gestioneze această situație alături de soția lui, care este și ea foarte vulnerabilă.
„Pur și simplu nu-ți vine să crezi când vezi. Putem doar să ghicim câte doze erau printre gunoaie, trebuie să fi fost mii”, a declarat el.
„Pentru că au stat acolo atât de mult timp, metalul dozelor s-a corodat, pentru că urina este ca acidul. Din fericire, cea mai mare parte a deșeurilor umane a fost pusă în pungi, deci asta a fost bine, dar starea în care trăia bărbatul era inumană”.
Sandra a adăugat: „Am avut acces la apartament în iunie, iar ce am găsit a fost îngrozitor. Era plin de mii de doze, aruncate în fiecare cameră. Ajung până la nivelul taliei, o amestecătură cu toate cele, e șocant. Nici nu poți muta ceva, de teamă să nu cadă vreo doză, pentru că sunt pline cu lichid. Este o treabă extrem de dificilă”, potrivit Antena 3.
Femeia spune că trebuie să curețe rapid o parte din mizerie deoarece valul de căldură a agravat mirosul.
Chiriașul era colegul lui Chris de la fostul lui loc de muncă, care trecea printr-o perioadă dificilă și era pe cale să rămână pe străzi.
Celor doi li s-a făcut milă de el și au decis să-l mute în apartamentul lor, cu singura condiție să vopsească pereții.
Citește și: Rețeta de cheesecake a Otnielei Sandu. Ai nevoie de patru ingrediente
Sandra a adăugat: „Mi-a fost milă de el, soțul meu îl cunoștea de la muncă. Se pare că locuia într-un cort înainte să se mute la noi. Aveam acest apartament pe care îl cumpărasem pentru una dintre fiice și ne-am gândit să-l găzduim temporar acolo.
Ideea era să ne ajute să îl renovăm. I-am cerut să plătească 30 de lire pe săptămână pentru întreținere și chiria la sol, ceea ce am crezut că este rezonabil. Cred că a plătit o singură dată”.
După ce perioada convenită pentru a sta acolo a expirat, Sandra a spus că el tot amâna plecarea, iar în lipsa unui contrat de închiriere nu a putut să-l evacueze.
„Pur și simplu m-am săturat până peste cap, părea să-și cunoască prea bine drepturile. Nu m-am gândit niciodată la mine ca la un proprietar, nici pentru o secundă. S-a prelungit la nesfârșit”, a spus ea.
„Am încercat să fim amabili, dar la final ne simțim complet exploatați. Sper doar să nu fiu nevoită să plătesc facturile la apă și electricitate pe care le-a acumulat”.
Fiica cuplului, Rose Considine (25 de ani), a inițiat între timp o campanie de strângere de fonduri pentru a-și ajută părinții să plătească o firmă de curățenie.
„Fiecare cameră din acest apartament a fost distrusă. Sunt cinci camere în total, toate distruse. L-au primit din bunătate, ca să îl ajute să-și revină, iar apoi el a tăiat orice legătură.
Timp de șapte ani au fost înșelați și exploatați, și sper să putem strânge niște bani să le aducem un pic de alinare după această experiență de coșmar”, a spus Rose, care este mamă la rândul ei.