Un cunoscut chef rus, opozant al lui Putin, a fost găsit mort în Belgrad. Cauza decesului este necunoscută

Aleksei Zimin, renumit chef rus și autor, a fost găsit mort în noaptea de miercuri spre joi într-un apartament din Belgrad. Presa sârbă, inclusiv ziarul Danas, a relatat vestea tragică, însă detaliile privind cauzele și circumstanțele decesului nu au fost încă făcute publice.
Filip Stan
14 nov. 2024, 17:36
Un cunoscut chef rus, opozant al lui Putin, a fost găsit mort în Belgrad. Cauza decesului este necunoscută

Zimin, în vârstă de 52 de ani, se afla în Belgrad pentru a-și promova recent lansata carte, „Anglomania”. Evenimentul de lansare a avut loc pe 7 noiembrie, iar cu acea ocazie chef-ul a pregătit personal preparate speciale pentru o cină într-un club din zona centrală Stari Grad, pe strada Gospodar Jevremova.

Chef-ul rus era cunoscut pentru pozițiile sale publice, inclusiv pentru opoziția sa față de intervenția militară rusă în Ucraina, potrivit Mediafax. Zimin era stabilit de câțiva ani la Londra, unde conducea un restaurant de succes și colabora cu proiectul jurnalistic Zima, de la care și-a început activitatea în capitala britanică în 2015, mutându-se definitiv din Rusia în 2022.

Alintat de mulți drept „Jamie Oliver al Rusiei”, Aleksei Zimin și-a construit o carieră impresionantă, nu doar ca chef, ci și ca scriitor, jurnalist și prezentator de televiziune. Danas notează că Zimin a fondat revista de gastronomie „Afisha Food” și a condus alte publicații cunoscute, precum GQ și Gourmet. De asemenea, a fost gazda unor emisiuni culinare apreciate în Rusia. Înainte de a părăsi Moscova, a deschis mai multe localuri renumite, printre care restaurantul Ragout.

Citeşte şi: Se închid granițele în Europa, înainte de sărbători. Măsura intră în vigoare pe 9 decembrie 2024, în aceste țări

Pasiunea sa pentru gătit și jurnalism l-au transformat într-o personalitate bine cunoscută în mediul gastronomic, fiind recunoscut pentru stilul său inovator și atenția acordată calității. Prietenul și colegul său, Ivan Șiskin, și-a exprimat durerea în fața pierderii acestuia, declarând pentru Danas: „Aleksei Zimin a fost Jamie Oliver al nostru, o persoană cu un suflet mare. A studiat continuu, a citit, a fost ca o enciclopedie”.

Citeşte şi: Vizita istorică a lui Marcel Ciolacu, pe site-ul oficial al Guvernului Marii Britanii. Principalele domenii analizate de cei doi premieri

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Ținuta care a pus-o în dificultate pe Diletta Leotta: ”Poate puțin mai multe haine”
Capital.ro
Lege valabilă la bloc. Interzis pentru proprietari, chiar în propria locuință. E necesară autorizație de la Primărie și Asociația de Proprietari
Playtech.ro
Cum își încălzesc finlandezii locuințele fără calorifere. Soluția surprinzătoare pe care o ai deja acasă
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Scenarii privind răpirea lui Putin. Rusia are răspunsul pregătit pentru Donald Trump
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend