Un distrugător al forţelor navale americane va sosi în portul Constanţa VIDEO

O navă militară americană se va afla începând de vineri în portul Constanța "pentru o vizită de rutină și exerciții comune cu România și Bulgaria", potrivit unei informații publicate pe contul de Facebook al Ambasadei Statelor Unite la București.
Iulian Tudor
06 mart. 2014, 12:47
Un distrugător al forţelor navale americane va sosi în portul Constanţa VIDEO

„În perioada 8-11 martie, nava USS Truxtun se va afla în portul Constanța pentru o vizită de rutină și exerciții comune cu România și Bulgaria”, a anunțat Ambasada SUA.

Pe de altă parte, site-ul www.c6f.navy.mil informează că un distrugător al forțelor navale americane din clasa Arleigh Burke-USS Truxtun (DDG 103) a plecat pe 6 martie din Grecia pentru a efectua exerciții de antrenament comune cu forțe navale aliate din România și Bulgaria.

De asemenea, se precizează că exercițiile erau programate de mai mult timp, încă de la plecarea navei militare din Statele Unite.

Potrivit sursei citate, la bordul navei militare se află circa 300 de marinari, iar exercițiile militare de rutină sunt parte a cooperării transatlantice cu aliații din zonă.

Citeşte şi Duşa: Una dintre fregate şi submarinul Delfinul vor intra într-un proces de modernizare