Un document găsit în casa lui Osama arată obiectivele teroriştilor din Europa şi SUA

Un document găsit în locuinţa fostului lider Al-Qaida Osama ben Laden conţine informaţii despre strategia reţelei teroriste de a comite atentate în Europa şi Statele Unite, informează CNN citat de Mediafax.
Alina Costache
20 mart. 2013, 18:25
Un document găsit în casa lui Osama arată obiectivele teroriştilor din Europa şi SUA

Documentul – o scrisoare adresată lui Osama bin Laden în martie 2010 de un subaltern – dezvăluie că obiectivele vizate de organizaţia teroristă sunt tuneluri, poduri, baraje, conducte submarine de petrol şi cabluri pentru Internet, în Europa şi Statele Unite.

Scrisoarea a fost trimisă de Younis al-Mauretani, un lider operaţional al reţelei teroriste care se află la originea elaborării unui plan ambiţios de atacare a unor obiective din Europa în toamna anului 2010.

Departamentul american al Justiţiei a trimis scrisoarea procurorilor germani anul trecut pentru a o folosi într-un proces pentru terorism desfăşurat la Dusseldorf. CNN a obţinut o copie a documentului de 17 pagini, scris în limba arabă.

Al-Mauretani recomanda ca militanţii Al-Qaida să se angajeze la companii care transportă carburanţi în Occident şi să aştepte momentul prielnic pentru a comite atacuri. Liderul terorist declara că obiectivele vizate trebuie să fie elemente ale infrastructurii rutiere şi feroviare, aeroporturi, conducte strategice de petrol şi chiar paradele gay organizate în ţări europene.

Cine este cel care l-a ucis pe Osama Bin Laden

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ce cadou i-a făcut legendara Nadia Comăneci cântăreței Loredana Groza: ”O să fac totul de 10, așa ca tine”
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Prima schimbare la buletinul electronic după valul de reclamații. Ce documente nu vor mai fi cerute cetățenilor
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?