Un elev olimpic a mers în Teleorman pentru un concurs. Internatul unde a fost cazat arăta ca după război FOTO

Un elev din Târgu-Mureș, care a participat la un concurs de istorie, organizat de Ministerul Educației și desfășurat la Turnu Măgurele, în județul Teleorman, a făcut publice imaginile cu locul de care al olimpicilor pe perioada desfășurării concursului.
Iulian Tudor
30 iul. 2019, 06:29
Un elev olimpic a mers în Teleorman pentru un concurs. Internatul unde a fost cazat arăta ca după război FOTO

Potrivit fotografiilor postate de elev pe Facebook, elevii au fost cazați în internate cu gândaci, mizerie și lenjerii de pat distruse, scrie antena3.ro.

„Așa am fost primiți la sesiunea națională de comunicări științifice-istorie desfășurată la Turnu Măgurele, Teleorman!

Citeşte şi Anchetă după moartea elevului olimpic într-un hotel din Hunedoara. Se fac cercetări pentru ucidere din culpă

Așa a răsplătit statul român munca elevilor calificați la etapa națională a unui concurs după luni întregi de muncă!

Eu nu pot decât să vă rog să scoatem împreună la lumină această situație deosebit de gravă pentru a nu fi supuși și alți elevi la o asemenea umilință!

Să nu vă mai întrebați de ce tinerii fug cât mai departe de România.. Țara asta nu dă niciun ban pe munca noastră! Aici se promovează doar non-valoarea, iar pușcăriașii au condiții mai bune decât elevii premianți!

Doamna Andronescu, dormiți bine seara în calitate de ministru al educației când știți la ce batjocură e supus elevul român?!

Fotografiile le-am realizat în internatele în care am fost cazați: internatul liceului Sfântul Haralambie și internatul liceului Praporgescu, Turnu Măgurele.

Las pozele astea aici cu speranța că vor ajunge unde trebuie pentru a nu mai trece și alți elevi prin ce am trecut noi în aceste zile la Turnu Măgurele”, a scris Popoviciu Alin pe pagina sa de Facebook.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Campioana care a fost nevoită să părăsească România ca să facă performanța dorită: ”Când se intonează Imnul României e un sentiment deosebit”
Capital.ro
Lista cu bolile și afecțiunile medicale care te lasă fără permis de conducere în 2026. Ai interzis la volan
Playtech.ro
Trebuie să porți centura în taxi, Bolt sau Uber? Ce arată legea și cine ia amenda
Adevarul
Theodor Stolojan critică dur legea administrației propusă de Guvernul Bolojan: „Nu e reformă, e o măsură pompieristică”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 64 de ani s-a stins din viață după ce a fost diagnosticată cu virus gripal de tip A, în Sibiu
iamsport.ro
CUTREMUR în SuperLiga! Becali s-a enervat și a făcut anunțul-șoc: 'E cazul să mă retrag!'
MediaFlux
Donald Trump a luat decizia privind Iran. Ce a vorbit cu Netanyahu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend