Un elev premiat de NASA nu are bani să plece în străinătate pentru a-şi prezenta proiectul

Un elev al Colegiului Naţional de Informatică "Tudor Vianu" a câştigat locul al treilea la concursul internaţional "NASA Ames Space Settlement Design Contest 2015". Din păcate, băiatul nu-şi poate prezenta proiectul la o conferinţă internaţională în Canada pentru că nu are bani.
Filip Stan
09 apr. 2015, 18:50
Un elev premiat de NASA nu are bani să plece în străinătate pentru a-şi prezenta proiectul

Un elev al Colegiului Naţional de Informatică „Tudor Vianu” a câştigat premiul III în cadrul concursului internaţional „NASA Ames Space Settlement Design Contest 2015” cu un proiect, care creează o aşezare spaţială, cu o capacitate de peste 3.000 de oameni, ce ar permite acestora să trăiască în condiţiile atmosferice şi de gravitaţie de pe Pământ, dar în spaţiu artifical, gândit în totalitate de om. După obţinerea premiului, elevul bucureştean a fost invitat să participe la Conferinţa Internaţională pentru Dezvoltare Aerospaţială (ISDC 2015) pentru a-şi prezenta proiectul.

Citeşte şi: Elevii din Braşov au câştigat şapte premii la un concurs organizat de NASA

„Acest premiu reprezintă o oportunitate şi o onoare imensă pentru mine, fiind pasionat de acest domeniu. Prezenţa mea acolo ar fi o oportunitate pentru că aş putea găsi oferte directe de la facultăţi prestigioase din lume. Din păcate, liceul al cărui elev sunt nu poate pune la dispoziţie fonduri pentru achitarea taxelor de transport, cazare şi masă”, a declarat joi, pentru MEDIAFAX, Alexandru George Ghinea.

Costurile pe care le-ar presupune participarea sa la conferinţa din Canada se ridică la aproximativ 3.000 de euro, o sumă colosală pentru familia băiatului.

Alexandru George Ghinea poate fi contactat pe [email protected].

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Sportiva de la Jocurile Olimpice de iarnă care a apărut pe coperta unei reviste pentru adulți. E admirată de femei pentru îndrăzneala sa
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Românii care pot primi bani pentru că locuiesc la bloc. Adunarea generală stabilește câți bani încasează
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil