Un elicopter SMURD va fi adus la Iaşi. Va deservi cinci judeţe din România şi R. Moldova

Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Raed Arafat a anunţat, joi, că la Iaşi va fi adus un al doilea elicopter SMURD, care va deservi cinci judeţe din România şi Republica Moldova.
Filip Stan
08 aug. 2013, 17:16
Un elicopter SMURD va fi adus la Iaşi. Va deservi cinci judeţe din România şi R. Moldova

Raed Arafat a spus, într-o conferinţă de presă, că la Iaşi va fi adus al doilea elicopter SMURD, care va deservi servicii de urgenţă în zona de frontieră a României, respectiv judeţele Iaşi, Vaslui, Galaţi, Tulcea, Brăila, dar şi Republica Moldova.

„Mai sunt paşi de făcut, se lucrează la armonizarea legislativă, dar sigur este că la Iaşi va exista un al doilea elicopter SMURD. Asta înseamnă că în cazul unei revizii la elicopterul actual va mai exista un elicopter, astfel încât activitatea să nu fie întreruptă”, a spus Raed Arafat.

La rândul său, preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, Cristian Adomniţei, a solicitat aprobarea transferului unui teren în municipiul Iaşi de la Ministerul Afacerilor Interne către CJ, astfel încât această din urmă instituţie să poată amenaja un hangar pentru cele două elicoptere SMURD ce vor staţiona la Iaşi.

 

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Câți bani aduc la buget băncile de stat. Ce se întâmplă în 2025 cu băncile acuzate că „fac profituri colosale”
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu