Un fals apel umanitar face valuri pe internet. Vezi despre ce este vorba ca să nu cazi în plasă

Reprezentanţii Spitalului de Copii "Sf. Maria" atrag atenţia că în ultimele luni circulă un apel umanitar fals pe reţelele de socializare prin care se cere ajutorarea a 57 de copii abandonaţi în spital. Anunţul a fost făcut în anul 2012 de o asociaţie cu numele "Ador copiii", care are sediul în Timişoara, iar acum este reluat şi republicat pe diferite site-uri, alături de un cont unde oamenii pot dona bani.
Ionela Marcu
03 apr. 2018, 10:08
Un fals apel umanitar face valuri pe internet. Vezi despre ce este vorba ca să nu cazi în plasă

„Sunt copii care în loc de pamperşi folosesc pelinci învelite în celofan… nu mai vorbim de faptul că duc lipsă de hăinuţe, medicamente, şerveţele, mâncare, jucării, papucei şi cel mai important: au nevoie de părinţi, de oameni cu inima mare, de dragoste… Ştiu, e o pe­rioadă grea pentru oricine, dar cât bine le-aţi face, nici nu vă puteţi imagina! Noi îi vom ajuta! Pentru cei care doresc să îi ajute pe bebeluşii de la secţia de pediatrie a spitalului pot găsi detalii în legătură cu donaţiile şi pe site-ul oficial adorcopiii.com”, se menţio­nează în articol, potrivit zdi.ro.

Citeşte şi IAŞI. Bărbat în stare gravă după ce a încercat să spargă cu un ciocan un obuz găsit pe câmp

Contactaţi telefonic, repre­zentanţii asociaţiei respective au precizat că le este cunoscută situaţia, însă nu îşi explică de ce primesc în continuare telefoane din partea oamenilor care vor să ajute.

„Contul nu mai este valabil, a fost unul deschis doar pentru un proiect, nu noi redistribuim articolul. Sună oamenii zilnic, de zeci de ori pe zi, am obosit să le explicăm că nu mai este de actualitate. E un articol din 2012, copiii au fost deja luaţi în asistenţă maternală şi apoi adoptaţi”, au precizat reprezentanţii Asocia­ţiei „Ador copiii”.

Managerul spitalului a precizat că cel mai grav este faptul că articolul reprezintă un apel umanitar fals, în acest moment nefiind copii abandonaţi în spital.

„Având în vedere că în mediul online sunt postate articole referitoare la existenţa de copii abandonaţi în spitalul nostru facem precizarea că aceste informaţii sunt false. Orice copil în pericol de abandon este preluat de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului. Totodată, vom sesiza organele de anchetă în vederea cercetării asupra acestor neconformităţi”, au transmis reprezentanţii spitalului printr-un comunicat de presă.

Nu este prima dată când spitalul se confruntă cu această situaţie, în luna noiembrie a anului trecut, reprezentanţii spitalului au mai precizat printr-un comunicat de presă că vor fi sesizate organele de drept dacă vor continua să circule astfel de mesaje în numele spitalului.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi români în timp ce se întorceau din vacanța în Turcia. Situație neașteptată la graniță: “Caut un avocat”
Capital.ro
Decizie pentru proprietarii de mașini pe motorină. Se achită obligatoriu. Majorare de azi, 19 iunie
Playtech.ro
Pentru ce pot fi folosiți banii din fondul de rulment. Ce nu are voie administratorul să facă cu ei
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Șoc în PNL. Un cunoscut primar a murit fulgerător. Legătura cu Iliescu
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
kanald.ro
Solstițiu de vară 2025: Pe ce dată pică cea mai lungă zi din acest an
Cancan.ro
Cum a apărut îmbrăcată această tânără din Iași la Bacalaureat. Colegii au crezut că vine direct din club
Playsport.ro
Români lăsați fără aur la vamă în Bulgaria: „Vameșii au zis că e o lege nouă, ai voie doar...
Capital.ro
Elena Udrea a renunțat. Cutremur din închisoare. Deznodământul care șochează România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Sandra Izbașa la 35 de ani. Campioana s-a retras de mai bine de un deceniu
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Horoscop Joi, 19 iunie 2025. Schimbări majore în carieră pentru o zodie
MediaFlux
Locuri de muncă în Europa pentru români: salarii mari și posturi variate. Află cum poți aplica
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană