Un fost campion cu Dinamo încheie poliţe RCA în Carrefour. De ce n-a rămas în fotbal: „Un domeniu mizerabil, cu oameni mizerabili”

Marius Cheregi (57 de ani), fostul campion cu Dinamo în sezonul 1991-1992, încheie asigurări într-un centru comercial din București. A fost om de bază într-o echipă antrenată de Florin Halagian, din care mai făceau parte, printre alţii, Bogdan Stelea, Dorinel Munteanu, Anton Doboș, Gică Mihali şi Gabor Gerstenmajer.
Filip Stan
11 apr. 2025, 09:41
Un fost campion cu Dinamo încheie poliţe RCA în Carrefour. De ce n-a rămas în fotbal:
Un fost campion cu Dinamo încheie poliţe RCA în Carrefour. De ce n-a rămas în fotbal: "Un domeniu mizerabil, cu oameni mizerabili"

Marius Cheregi era titluar în echipa cu care Dinamo reuşea la finalul sezonul 1991-1992 să cucerească al 14-lea titlu din istorie, cu un sezon perfect: 34 de meciuri fără înfrângere!

„Nu vreau să rămân într-un domeniu mizerabil, cu oameni mizerabili. Nu vorbesc de fotbaliști. Sunt anumite persoane care se duc acolo ca la stupul de miere și nu mă pot identifica cu ei. Nu pot să lucrez într-un astfel de domeniu. Mă refer la oamenii care au funcții în anumite cluburi”, a spus Marius Cheregi pentru iamsport.ro.

Citeşte şi: Mărturie teribilă a lui Mihai Stoica despre boala fiicei sale. Cum a luptat Teodora cu un cancer în metastază: „Mă rugam să mă ia!”

Fostul internaţional român a ales un alt drum profesional după retragere, renunțând la fotbal pentru un domeniu total diferit. Lucrează într-un centru comercial din București, ca broker de asigurări. „Sunt un simplu angajat, dar îmi place. Citesc Ziarul Economic din ’91, domeniul ăsta m-a pasionat dintotdeauna”,

Puțini știu că, încă din perioada în care era fotbalist activ, Marius Cheregi era interesat de afaceri. După ce s-a retras, a avut un restaurant timp de 13 ani, apoi a colaborat cu o firmă privată, iar mai târziu a devenit broker de asigurări.

Originar din Oradea, Marius Cheregi a fost parte din echipa Dinamo care a cucerit titlul în 1992 fără să piardă vreun meci. A bifat 28 de meciuri și 4 goluri în acel sezon. „Am avut și noroc, dar mai ales un grup unit, un antrenor bun și o chimie excelentă. Ne înțelegeam foarte bine”, a spus fostul fotbalist.

Citeşte şi: Lovitură de teatru primită de Simona Halep în procesul de 10 milioane USD. Gafa uriaşă făcută de avocaţii româncei

Acesta îşi amintește cu emoție de perioada petrecută la echipa națională: „Cel mai frumos moment este atunci când se intonează imnul. Nu se compară cu nimic”. A fost coleg de generație cu nume precum Dorinel Munteanu, Ilie Dumitrescu, Bogdan Stelea, Florin Prunea sau Gică Hagi, jucători care au scris istorie la CM din 1994.

Marius Cheregi a jucat pentru Dinamo în două perioade, 1990-1993 și 1994-1996. A mai evoluat la UTA, FC Bihor, Cercle Brugge, Samsunspor, FC Brașov, Hapoel Beer Sheva, Videoton și Ferencvaros, echipă de unde s-a și retras în 2003.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Topul tenismenilor care și-au pierdut averile. ”Copilul de suflet” al lui Ion Țiriac a risipit aproape 150 de milioane de euro
Capital.ro
Balcoanele, impozitate dublu în 2026. Vești proaste pentru proprietari. Detaliul din contractul de vânzare-cumpărare care face diferența
Playtech.ro
Cum se calculează pensia pentru cei care se pensionează în 2026. Ce avantaje apar la punctaj
Adevarul
Momentul în care Trump citește din greșeală cu voce tare un bilet primit de la Marco Rubio la o întâlnire cu giganții petrolieri
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Anunțul care răstoarnă tot!
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend