Un fost portar în Liga 1 s-a sinucis! A jucat pentru FC Naţional şi avea doar 47 de ani

Radisa Ilic, fostul portar al lui FC Naţional, a fost găsit mort, pe 13 martie 2025, la vârsta de 47 de ani. Deşi cauza exactă a decesului nu a fost confirmată oficial, primele informaţii indică o posibilă sinucidere, iar zvonurile susţin că fotbalistul ar fi sărit de pe terasa apartamentului în care locuia.
Filip Stan
13 mart. 2025, 19:54
Un fost portar în Liga 1 s-a sinucis! A jucat pentru FC Naţional şi avea doar 47 de ani
Un fost portar în Liga 1 s-a sinucis la doar 47 de ani. A jucat pentru FC Naţional şi avea doar 47 de ani

Anunțul tragic a fost făcut de Partizan Belgrad, echipă la care Radisa Ilic, și-a petrecut o bună parte din carieră. „Cu profundă tristețe și regret, clubul de fotbal Partizan anunță trecerea în neființă a lui Radiša Ilić, fostul portar al alb-negrilor, în data de 13 martie. Radisa Ilic va rămâne pentru totdeauna parte din istoria lui Partizan. Devotamentul său și momentele legendare în tricoul alb-negru nu vor fi uitate niciodată. A lăsat o amprentă de neșters asupra clubului, iar numele său va fi rostit cu mândrie de către suporterii partizani. Odihnește-te în pace!”, au transmis sârbii, conform GSP.

Presa de la Belgrad scrie că este vorba despre o sinucidere, fostul fotbalist sărind de pe terasa apartamentului în care locuia, dar această informație nu a fost confirmată până acum.

Citeşte şi: Doliu uriaș în sportul românesc. A murit Ella Zeller Constantinescu, campioană mondială și europeană la tenis de masă

Radisa Ilic s-a născut în Bajina Basta și și-a început cariera de fotbalist la Sloboda Užice. În 1998, s-a transferat la Partizan Belgrad, unde a jucat până în 2003. După o scurtă perioadă în Liga 1, la FC Național, s-a întors în Serbia, continuându-și cariera la echipe ca Borac Čačak, OFK Beograd și Panseraikos în Grecia. A revenit la Partizan Belgrad pentru a-și încheia activitatea profesională. A fost convocat la naționala Serbiei și a fost apreciat atât ca jucător, cât și ca antrenor de portari la Partizan Belgrad între 2013 și 2016. Cu Partizan Belgrad, a câștigat patru titluri de campion și o Cupă a Serbiei.

În România, Radisa Ilic a evoluat pentru FC Național doar şase luni în 2004, jucând un singur meci oficial, în care echipa sa a pierdut cu FC Argeș, scor 1-4.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Primele previziuni meteorologice pentru vară. Ce fenomene sunt așteptate în România după primele coduri de furtuni severe: „Determină situații de blocaj”
Capital.ro
Un nou tip de pensie în UE, inclusiv în România. Avantajele PEPP. Comisia Europeană vrea reguli noi la pensia portabilă
Playtech.ro
Peste 100 de hoteluri de pe litoralul românesc, scoase la vânzare. Cât costă o astfel de afacere înainte de sezonul estival
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Neluțu Varga și Răzvan Raț au investit într-un ”startup absolut revoluționar, care schimbă vieți”
MediaFlux
Șeful ANAF anunță noul plan privind veniturile românilor. Vor fi verificări mai drastice, chiar pe stradă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi