Un fost premier iese din închisoare. Rămâne însă în arest la domiciliu

Fostul premier portughez José Socrates, în arest preventiv din noiembrie 2014 în cadrul unei anchete pentru corupție, poate ieși din închisoare, dar rămâne în arest la domiciliu, a anunțat vineri Parchetul General, relatează AFP.
Iulian Tudor
05 sept. 2015, 09:13
Un fost premier iese din închisoare. Rămâne însă în arest la domiciliu

Conform deciziei tribunalului de instrucție, José Socrates va fi „în arest la domiciliu, fără obligația de a purta o brățară electronică”, a precizat Ministerul Public într-un comunicat.

Șef al guvernului între 2005 și 2011, José Socrates a fost arestat la 21 noiembrie. Peste trei zile a fost inculpat pentru corupție, spălare de bani și fraudă fiscală în formă agravată și apoi plasat în arest preventiv la închisoarea Evora (sud-est).

De atunci, justiția portugheză a respins numeroase cereri de eliberare din partea fostului premier în vârstă de 57 de ani.

În iunie, fostul lider socialist, care afirmă că este nevinovat, declarându-se „prizonier politic”, a refuzat o propunere a Ministerului Public de a fi plasat în arest la domiciliu sub supraveghere electronică.

Citeşte şi Condamnat să stea cu familia. Viaţa unui arestat la domiciliu, din România VIDEO

Mai multe ale persoane, printre care afaceristul Carlos Santos Silva și fostul ministru socialist Armando Vara, au fost inculpate în acest caz, care afectează imaginea opoziției socialiste în contextul apropierii alegerilor legislative, programate la 4 octombrie.

Carlos Santos Silva a fost plasat în arest la domiciliu sub supraveghere electronică în luna mai, după ce a petrecut șase luni în arest preventiv.

Potrivit presei portugheze, justiția îl suspectează pe omul de afaceri că a primit sume importante în contul lui José Socrates, în schimbul unui tratament preferențial acordat grupului de construcții Lena, în timpul mandatului fostului premier.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Peste 20.000.000 de euro pentru cei mai bogați patroni din fotbalul românesc! Lovitura pe care o dau an de an frații Pavăl, proprietarii Dedeman
Capital.ro
TOP cele mai stresante țări din Europa pentru șoferii începători. România se numără printre ele! Sfatul unui campion de rally raid pentru situațiile tensionate din trafic (video)
Playtech.ro
Ce să faci dacă ai vecini gălăgioși la hotel. Sfaturile unui manager hotelier pentru a evita conflictele
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Sute de lei pensie suplimentară. Milioane de pensionari o pot încasa dacă depun actele
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți