Un grup de motocicliști înarmați au ucis peste 50 de persoane: „Aproape fiecare casă din sat a căzut victimă acestui atac”

Un grup de motocicliști înarmați au ucis peste 50 de persoane, răpind, de asemenea, alte zeci. În plus, au jefuit și au distrus mai multe magazine.
Filip Stan
11 iun. 2024, 14:23
Un grup de motocicliști înarmați au ucis peste 50 de persoane: „Aproape fiecare casă din sat a căzut victimă acestui atac”
Un grup de motocicliști înarmați au ucis peste 50 de persoane: „Aproape fiecare casă din sat a căzut victimă acestui atac”

Cel puțin 50 de persoane au fost ucise, iar altele au fost răpite de motocicliști înarmați în statul Katsina din nord-vestul Nigeriei. Victimele depășesc 50 de persoane, după cum informează autoritățile locale.

Citește și: Liderul bandei de motociclişti MC Comanches, condamnat în România pentru tentativă de omor, arestat în Spania

Un grup de motocicliști înarmați au ucis peste 50 de persoane

Zeci de oameni înarmați, pe motociclete, au luat cu asalt Kankara, duminică seara, potrivit declarațiilor făcute de comisarul de stat pentru afaceri de securitate Nasiru Babangida Mu’azu.

Atacurile bandelor armate din nord-vestul și centrul Nigeriei au devenit aproape obișnuite, având loc periodic, autoritățile fiind incapabile să le oprească și să stopeze violențele, în ciuda promisiunilor guvernului și forțelor de securitate că lucrează pentru a pune capăt acestei probleme de securitate deja răspândite larg în zonă.

Locuitorii au declarat pentru BBC că zeci de bărbați înarmați, pe motociclete, au intrat în comunitate, împușcând fără să îi intereseze pe cine: femei, bărbați, copii sau bătrâni. De asemenea, bandiții au și jefuit și distrus mai multe magazine înainte de a răpi un număr nespecificat de săteni.

„Oamenii uciși de bandiți sunt peste 50, pentru că unele cadavre încă sunt recuperate din tufișuri. Au ucis copii, femei și bărbați și au răpit un număr uriaș de oameni. Au rănit peste 30 de locuitori care în prezent primesc tratament la spitalul general”, a spus un locuitor anonim.

Un alt locuitor, Abdullahi Yunusa Kankara, a declarat pentru Reuters că a scăpat de atac, despre care a spus că a continuat până la primele ore ale serii.

„Orașul nostru s-a transformat într-o zonă a morții. Aproape fiecare casă din sat a căzut victimă acestui atac. Mai multe cadavre au fost recuperate în această dimineață”, a spus el.

Locuitorii supraviețuitori încearcă să stabilească câți oameni au fost răpiți de fapt.

Nu este singurul incident de acest gen din zonă. În 2020, peste 300 de elevi au fost răpiți dintr-un internat pentru băieți de la periferia orașului Kankara de o bandă de oameni înarmați pe motociclete. Ulterior, copiii au fost eliberați după o săptămână, după ce guvernul statului Katsina a confirmat că sunt în discuții cu răpitorii.

În luna martie a acestui an, zeci de pasageri au fost răpiți într-un atac în plină zi, tot în aceeași zonă din Katsina, statul din care provine fostul președinte nigerian Muhammadu Buhari.

Citește și: Noi detalii după atacul motocicliștilor Hells Angels. Se schimbă încadrarea în tentativă de omor, iar unii dintre bikeri ar fi fugit în Bulgaria

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ce diferență de vârstă există între Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi, jucătoarele de la CSM București care au o relație și nu se mai ascund
Capital.ro
Amendă de 5.000 de lei pentru românii care au fântână și fosă în curte. Regula obligatorie pe care mulți proprietari o ignoră
Playtech.ro
Ți se închid aplicațiile singure pe telefon? Ce trebuie să verifici ca să rezolvi rapid problema VIDEO
Adevarul
Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Când e Înălțarea în 2026. Ziua coincide cu o altă sărbătoare mare din România
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi