Un influencer de pe TikTok a recunoscut că a primit bani ca să-l promoveze pe Călin Georgescu: ”Am fost un prost, am fost folosit precum un câine”

După ce Călin Georgescu a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale, au început să apară influencerii care recunosc faptul că au primit bani pentru a-l promova. Acum, aceștia regretă că nu au verificat cine este, de fapt, omul pe care l-au susținut.
Filip Stan
27 nov. 2024, 11:47
Un influencer de pe TikTok a recunoscut că a primit bani ca să-l promoveze pe Călin Georgescu: ”Am fost un prost, am fost folosit precum un câine”

Un influencer de pe TikTok a recunoscut că a primit bani ca să-l promoveze pe Călin Georgescu. După ce au apărut mai multe informații despre omul pe care l-a susținut, tânărul spune că îi pare rău că l-a promovat fără să se documenteze înainte.

Un influencer de pe TikTok a recunoscut că a primit bani ca să-l promoveze pe Călin Georgescu: ”Îmi pare rău, am fost folosit”

”Am luat parte la campania de promovare a domnului Călin Georgescu. Am fost un prost. Mie îmi pare rău că am fost folosit precum un câine în această campanie, fără să-mi dau seama ce fac. A fost o lecție pentru mine. Poate o să fiu mult mai atent. Nu poate, trebuie să fiu mult mai atent de acum înainte.

Înainte de a accepta aceasta campanie cu „echilibru și verticalitate”, ca orice campanie vine la pachet cu un brief. Pentru cei care nu știu ce este un brief, acesta este un fel de manual de instrucțiuni al campaniei. Ce trebuie să faci în acea campanie. In acest brief era menționat ca nu se doreste sa tinem partea unui candidat si ca nu se doreste sa susținem un partid. Zic: „mama, perfect!” Eu și așa nu ma bag în politică, nu este punctul meu forte.

Tot în brief se menționa faptul că scopul este ca noi să creștem awareness-ul asupra ideii că este important ca oamenii să meargă la vot. Și zic, bă, perfect, iau campania, sunt de acord cu asta, chiar e important ca fiecare om să meargă la vot pentru că fiecare vot contează. Mă bag. Tot în acest brief era menționat faptul că trebuie ca noi să spunem câteva caracteristici pe care ni le dorim de la viitorul președinte, câteva calități. Avea acolo exemple sau aveai liber arbitru să spui care sunt calitățile pe care tu le dorești de la viitorul președinte,” a povestit influencerul pe pagina de TikTok.

Citește și Delia Matache și Andreea Raicu îl desființează pe Călin Georgescu: „Ideile domnului Călin Georgescu nu fac decât să alimenteze o retorică toxică” / „Femeia e doar ca să facă copii… d-aia e ea”

Printre influencerii care regretă că l-au susținut pe Călin Georgescu se află și omul de afaceri Stefan Mandachi. Acesta spune că îi pare rău că nu a verificat informațiile despre candidatul independent de la prezidențiale, pe care l-a și votat.

”Am greșit întrucât nu am verificat toate declarațiile candidatului pe care l-am votat. Am votat dintr-un sentiment de furie îndreptat împotriva întregii clase politice, împotriva sistemului, vot antipartid”, a spus Mandachi.

Marcel Ciolacu este de părere că finanțarea campaniei lui Georgescu pe TikTok trebuie verificată.

„Este un sistem, nu știu cât de legal este, am înțeles cum a fost folosit sistemul. Sursa de finanțare, în opinia mea, trebuie urmărită, „follow the money””, a menționat premierul.

Citește și Adrian Năstase crede despre Călin Georgescu că ”a avut un șoc în viață”, în urma căruia a devenit ”mesianic”. Sfatul lui Năstase pentru parlamentare: ”Votaţi candidaţii PSD şi PNL, sperând că trenul nostru spre viitor nu va deraia de pe şine”

Directorul general al TikTok a fost convocat la Parlamentul European, pentru lămuriri privind rolul rețelei de socializare în turul 1 al prezidențialelor din România, încheiat cu victoria șocantă a lui Călin Georgescu.

Purtătorul de cuvânt al TikTok, Paolo Ganino, susține că rapoartele privind alegerile din România sunt ”inexacte şi înşelătoare”. ”Aceste rapoarte extrem de speculative cu privire la alegerile din România sunt inexacte şi înşelătoare, deoarece majoritatea candidaţilor au stabilit o prezenţă TikTok, iar câştigătorii şi-au făcut campanie şi pe alte platforme digitale în afară de a noastră”, a spus Ganino.

Călin Georgescu a obţinut 2.120.401 voturi valabil exprimate, reprezentând 22.94%, iar Elena Lasconi, 1.772.500 voturi valabil exprimate, reprezentând 19.18%.

 

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Lovitură totală pentru Pepco. Ce se întâmplă cu magazinul adorat de sute de mii de români. Oamenii stăteau la coadă pentru produse, dar gigantul care deține Zara, Stradivarius sau Bershka i-a întors din drum
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cel mai iubit actor și prezentator: A plecat ca un adevărat gentleman
Playtech.ro
Cât va costa un apartament de 130.000 € după majorarea TVA din 1 august. Calculul care îi descurajează pe cumpărători
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Pensionarii, îngenuncheați de măsurile de austeritate. Analist: „Statul ar fi trebuit să fie primul afectat”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Renovare fără bătăi de cap. Cum cureți varul de pe ramele geamurilor termopan
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
Dublă tragedie la Iași! Mamă și fiu, morți după ce au consumat acest aliment
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Cum sunt oamenii născuți în Iulie. Ce calități și defecte au
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin