Un infractor român care a terorizat Italia a fost prins la Iaşi. Un locotenent l-a trădat din greşeală, pe Facebook

Mai mulţi interlopi români organizaţi după reguli militare au fost prinşi de poliţişti după o greşeală fatală. Infractorii s-au lăudat pe Facebook cu abilităţile lor, moment în care forţele de ordine care îi vânau au reuşit să le ia urma.
Iulian Tudor
10 oct. 2016, 13:33
Un infractor român care a terorizat Italia a fost prins la Iaşi. Un locotenent l-a trădat din greşeală, pe Facebook

Procurorii de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Iaşi au reuşit să-l prindă pe unul dintre cei mai căutaţi infractori din Italia. Este vorba de Dănuţ Văduva, un bărbat care a ţinut sub teroare mai multe regiuni din Peninsulă, prin jafurile pe care le-a comandat. El era liderul unei reţele de crimă organizată specializată în jafuri, tâlhării şi infracţiuni economice. Pe numele său a fost emis un mandat european de arestare de către Tribunalul Sassari, din regiuniea Sardinia. Acest mandat european de arestare a fost emis pe dată de 7 septembrie 2016, iar procurorii ieşeni l-au găsit  după aproximativ o lună.

Potrivit bzi.ro, gruparea si-a inceput activitatea in anul 2014. Infractorii au aplicat masuri de protectie suplimentare fata de alte retele, pentru a nu fi prinsi. Planificau fiecare spargere ca la carte, ca-n filme. Fiecare detaliu era pus la punct, fiecare membru al retelei stia bine ce are de facut. Nu actionau niciodata haotic si nu se speriau atunci cand erau surprinsi. Atacau fara nicio teama, chiar si locurile care aveau camere de supraveghere.

Aveau miscari si disciplina militara, purtau manusi, nu lasau amprente, aveau fata acoperita si nu scoteau nici macar un cuvant in timpul jafurilor. Stiau foarte bine ce au de facut, fiecare dintre ei„, au scris şi jurnalistii italieni.

De remarcat că Danut Vaduva cauta doar membri care nu aveau cazier, care nu figurau in aceste baze de date ale Politiei.

Politistii au inceput însa sa cerceteze profilurile de Facebook ale cetatenilor romani din zona Sardinia. Astfel, a fost gasit unul dintre membrii retelei, care avea scris pe Racebook la angajator: „angajat într-o asociatie internationala de furturi si jafuri„. De aici, ancheta a luat o alta intorsatura. Din acest profil de facebook al hotului, politistii au facut legaturi intre membrii gruparii si au reusit sa-i afle pe toti. Mai mult, unul dintre membrii retelei avea chiar o fotografie de grup, facuta dupa ce au comis un jaf.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Cu cine joacă U Craiova în play-off-ul Europa / Conference League. Oltenii sunt capi de serie la tragerea la sorți de luni în ambele competiții
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 30 iulie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Noile tarife din benzinării 
Playtech.ro
Ce salariu oferă Lidl pentru un post de vânzător. Cât ajunge să câștige un angajat
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Zlatan Ibrahimovic, distrus în direct: ”Nu are pic de inteligență, e un băgător de seamă! Stă și crapă semințe undeva pe San Siro, nu va fi vreodată cineva în afara gazonului”
MediaFlux
PAPARAZZI Cântărețul celebru e total schimbat. Dacă nu Fizz, atunci cine?
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România