Un mare actor a murit cu o zi înaintea zilei sale de naştere. Pierdere uriaşă pentru cinematografie

"În copilărie îmi era frică de moarte. Acum nu mai am timp să mă gândesc la asta", sunt cuvintele actorului rus Nikolai Karacenţov, care a murit vineri, la vârsta de 73 de ani.
Filip Stan
26 oct. 2018, 17:50
Un mare actor a murit cu o zi înaintea zilei sale de naştere. Pierdere uriaşă pentru cinematografie

Nikolai Karacenţov s-a născut pe 27 octombrie 1944, la Moscova, astfel că sâmbătă ar fi împlinit vârsta de 74 de ani. Prin dispariţia sa cinematografia mondială pierde un actor uriaş, distins cu numeroase premii şi titluri, precum cel de Artist al Poporului Uniunii Sovietice, în 1989, Premiul de Stat al Federaţiei Ruse, în 2003, Ordinul de Onoare sau Ordinul de Onoare pentru Patrie. Potrivit fiului său, Andrei, Nikolai Karacenţov a murit în urma unei afecţiuni a rinichilor.

Legendarul actor a fost diagnosticat cu cancer în 2017, o tumoră fiindu-i descoperită la plămânul stâng. El a mers în Israel pentru tratament, dar asta nu a avut niciun efect.

În 2005, Nikolai Karacenţov a fost implicat într-un grav accident de maşină şi a stat în comă timp de aproape o lună. După ce şi-a revenit el nu a mai reuşit niciodată să-şi recapete în totalitate cursivitatea în vorbire.

Nikolai Karacenţov a jucat în peste 140 de filme, dar rămâne în memoria colectivă prin rolurile din „Bărbatul de pe Bulevardul Capucinilor” şi „Juno şi Avos”. De asemenea, el era vocea mai multor actori străini în filmele dublate de la Televiziunea Rusă. Spre exemplu, vocea actorului francez Jean Paul Belmondo era dublată de Karacenţov.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Triunghi amoros cu final tragic în Sibiu! Un bărbat a fost ucis și îngropat de femeia căreia îi era amant. Ea l-a omorât împreună cu concubinul ei
Fanatik.ro
Dezvăluiri șocante! Pilotul profesionist este acuzat că a violat o asistentă care avea grijă de Michael Schumacher chiar în casa germanului!
Capital.ro
România e în doliu. S-a stins un mare jurnalist. A fost un nume emblematic: Un om absolut minunat, o enciclopedie
Playtech.ro
Cine plătește revizia centralei termice la apartamentele închiriate: proprietarul sau chiriașul?
Adevarul
Schimbare pe străzile din Iran: tot mai multe femei renunță la hijabul obligatoriu, în ciuda riscurilor. De la ce a pornit mișcarea națională
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
A murit Andrei Bacalu! Jurnalistul TVR a transmis primii pași pe Lună făcuți de Neil Armstrong în premieră la televizor
Cancan.ro
Ce a apărut azi în locul unde Elena a fost ucisă? Femeia s-a stins chiar în apropiere de propria casă
iamsport.ro
L-a numit ”cel mai bun număr 9” din istoria României: ”Stâng, drept, viteză, forță, lovitură de cap, complet!”
MediaFlux
Rezerviștii din București și Ilfov, chemați la ordin. Ce riscă cei care nu se prezintă
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025