Ministru francez, semnal de alarmă: Libra, criptomoneda Facebook, nu e corespunzătoare pentru a fi lansată

Ministrul francez al Economiei şi Finanţelor, Bruno Le Maire, a subliniat miercuri că Libra, criptomoneda Facebook, nu îndeplineşte cerinţele pentru a putea fi lansată şi a reafirmat faptul că se va opune ca o companie privată să aibă posibilitatea de a crea o monedă echivalentă celor suverane, relatează agenţia EFE.
Iulian Tudor
17 iul. 2019, 13:45
Ministru francez, semnal de alarmă: Libra, criptomoneda Facebook, nu e corespunzătoare pentru a fi lansată

„Nu putem să acceptăm vreo monedă de schimb cu acelaşi tip de puterea ca a celor suverane. Este nevoie de reglementare şi, momentan, Libra nu îndeplineşte cerinţele”, a declarat presei, la începerea reuniunii cu omologii din G-7, Le Maire. El a subliniat că în primul rând este o chestiune de suveranitate.

„Nu se poate converti într-o monedă suverană. Trebuie respectate regulile de luptă împotriva spălării de bani sau a finanţării terorismului, impuse tuturor celorlalte monede”, a precizat acesta.

Ministrul francez consideră că G7 reprezintă „locul şi momentul adecvat” pentru discuţii privind cadrul sau reglementările necesare pentru ca acest instrument de schimb să poată fi luat în considerare.

„Aşa cum a fost propusă, nu îndeplineşte condiţiile pentru a putea fi lansată”, a subliniat oficialul francez.

Facebook şi alte 27 de organizaţii care formează Asociaţia Libra (printre ele Visa, Mastercard, Uber, Lyft, PayPal, eBay, Vodafone şi Spotify) au anunţat în iunie, în mod oficial, crearea unei criptomonede până în 2020, care va fi integrată în WhatsApp şi Messenger.

Totuşi, gigantul tehnologic a anunţat, marţi, că nu o vor lansa până când nu se vor clarifica toate îngrijorările reglementatorilor şi nu vor fi primite aprobările adecvate, ceea ce, a recunoscut el, va presupune „un drum lung”.

Potenţialul imens al acestei criptomonede, ţinând cont de baza reţelei de socializare (2,38 miliarde de utilizatori la nivel mondial), a generat nelinişte în rândul reglementatorilor, atât la nivel naţional, cât şi internaţional.

Luni, secretarul american pentru Tezaur, Steven Mnuchin, cu care Le Maire are prevăzută o întâlnire la Chantilly, şi-a exprimat, spre exemplu, „îngrijorarea serioasă”, avertizând asupra posibilului caracter speculativ al criptomonedei şi potenţialei utilizări pentru spălarea de bani.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
„Vai, vai, vai! Le vine și lor rândul”. Polemică pe arbitraj între Gigi Becali și Mihai Rotaru: „Hai să vedem la meciurile directe”
Capital.ro
S-a aflat planul lui Călin Georgescu. Decizia care schimbă tot: Va fi succesul propriu
Playtech.ro
Ce trebuie să faci cu frunzele uscate din curte? Iei amendă de 20.000 de lei dacă le dai foc
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Când vor fi virate bursele elevilor aferente lunilor septembrie şi octombrie: Banii vor intra direct pe carduri
iamsport.ro
E convins că încă un finanțator din SuperLiga ”se bagă” peste antrenor: ”Bineînțeles că o face! Așa au fost obișnuiți, exact ca Gigi”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai