Un mort şi zeci de persoane spitalizate cu toxiinfecţii alimentare după ce au mâncat la un restaurant

O persoană a murit, iar alte câteva zeci au suferit toxiinfecţii alimentare, după ce au consumat produse într-un restaurant din Chişinău.
Filip Stan
10 sept. 2013, 18:59
Un mort şi zeci de persoane spitalizate cu toxiinfecţii alimentare după ce au mâncat la un restaurant

Cazurile de intoxicaţii de la restaurantul „Golden Nica” au început pe 31 august, când aproape 50 de persoane au suferit toxiinfecţii alimentare la o nuntă. Ulterior, la o altă nuntă, sărbătorită în acelaşi restaurant, 30 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, iar un bărbat din oraşul Ungheni a murit din aceleaşi motive, scrie Mediafax care citează PRO TV Chişinău.

Potrivit şefului spitalului din Ungheni, bărbatul a încercat mai întai să se trateze la domiciliu, fiind adus la spital prea târziu, când se afla deja în comă.

Şeful Directiei pentru Sănătate din Chişinău, Mihai Moldovanu, a afirmat că restaurantul trebuia să fie închis săptămâna trecută, ceea ce nu s-a întâmplat.

De asemenea, ministrul moldovean al Sănătăţii, Andrei Usatâi, care a declarat că aproape o sută de persoane au suferit toxiinfecţii alimentare la acest restaurant, a adăugat că „reluarea activităţii acestei instituţii este criminală, fără voia instituţiei de Sănătate Publică a municipiului Chişinău şi noi am acţionat în judecată conducerea localului„, relatează Publika.md.

Administraţia restaurantului a insistat că a folosit numai alimente calitative şi că nu are nicio vină în aceste cazuri.

Citeşte şi Aproape 20 copii şi tineri au suferit o toxiinfecţie alimentară la o pensiune din Slănic Moldova

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Oana Roman își sărbătorește tatăl! Ce surpriză i-a pregătit lui Petre Roman
Fanatik.ro
Care e secretul succesului Universității Craiova. Ce face Mihai Rotaru la echipă nu mai reușește să facă niciun alt patron din fotbalul românesc
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât costă o bere și un burger la Nibiru 2026. Bugetul real pentru o zi la mare
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
Grindeanu va cere desecretizarea discuțiilor pe care le-a avut președintele cu liderii partidelor din fosta coaliție: Românii ar fi bine să vadă ce își asumă liderii politici la întâlnirile oficiale
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România