Un nou brand de haine şi-a deschis magazin în Bucureşti

Tally Weijl, un brand elveţian de haine şi accesorii prezent în aproape 40 de ţări cu aproximativ 800 de puncte de vânzare, a intrat la finele anului trecut şi pe piaţa din România cu un magazin amplasat în centrul comercial AFI Cotroceni din Capitală.
Iulian Tudor
10 ian. 2016, 19:34
Un nou brand de haine şi-a deschis magazin în Bucureşti

Tally Weijl a deschis primul său magazin în urmă cu aproape trei decenii în Fribourg, Elveţia, iar în 1997 antre­prenoarea Tally Elfassi-Weijl şi partenerul său de afaceri Beat Grü­ring au decis să „exporte” brandul întâi pe piaţa din Germania.

Lanţul elveţian este unul dintre jucătorii importanţi din industria globală de fashion care s-au lăsat aşteptaţi în România, fiind, până nu demult, unul dintre marii absenţi ai pieţei locale, alături de nume precum Primark, Uterque, Cos, Banana Republic, Uniqlo, TopShop, Forever 21 sau Urban Outfiters.

În urmă cu aproximativ o lună însă, potrivit informaţiilor din piaţă, Tally Weijl a decis să testeze România, unde, anual, se cheltuiesc 1,6 miliarde de euro pe haine şi pantofi şi unde brandul se vindea anterior doar online prin intermediul unor magazine multibrand precum Kurtmann din Sibiu, scrie zf.ro

Odată prezent şi în mod fizic pe piaţa locală de modă, Tally Weijl ar trebui să îşi împartă clientela cu nume precum H&M, Bershka, Stradivarius sau C&A, cu toate că, cel puţin la nivel teoretic, Tally Weijl se pozi­ţio­nează pe seg­mentul mediu al industriei de fashion.

Repre­zen­tan­ţii lanţului elve­ţian nu au răspuns solicitării ZF pri­vind motivul in­trării pe piaţa locală, până la închiderea ediţiei.

În Europa Tally Weijl s-a „aşezat” cu magazine fizice, în franciză sau cu unităţi proprii, în ţări mai sărace decât România, cum ar fi Bulgaria, Bosnia şi Herţegovina, dar şi Ungaria, Ucraina sau Cehia.

În plus, ma­gazinul Tally Weijl din AFI Palace Cotroceni este amplasat pe un singur etaj, fiind o unitate de mici di­mensiuni, în timp ce în alte capitale europene, cum ar fi Viena, brandul elveţian este dispus pe suprafeţe mai mari.

Din cele peste 770 de magazine pe care le are la nivel global, Tally Weijl deţine în mod direct 400 de unităţi, conform informaţiilor disponibile într-un raport de prezentare al companiei.

În ultimul an, România a fost atras mai mulţi retailer străini, însă în special pe segmentul online, cum ar fi answear.com sau ZOOT, palier pe care şi retailerii de modă cu istoric pe piaţa locală au decis să intre (Zara, H&M, Bershka sau eMag), „mânaţi” de o piaţă în valoare de 140 de milioane de euro în 2014).

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Fratele lui Tavi Popescu l-a „trădat” pe fotbalistul de la FCSB! La ce echipă vrea să joace
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. E o victorie categorică. Nu-l mai poate întrece nimeni
Playtech.ro
Mihaela Rădulescu, sfâşiată de durere la înmormântarea mamei. Marele absent de la tristul eveniment, vedetă nu a avut pe cine...
Adevarul
Fost membru al CSM, derapaj după referendumul anunțat de Nicușor Dan: „E nebunia unui dictatoraş de operetă care şi-a uitat pastilele”
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Incredibil! Echipa din Liga 1 la care jucau ”numai alcoolici”: ”Matrafoxiști rău de tot! Doar băutură se băga”
MediaFlux
Hackerii au atacat Apele Române, sunt distrugeri masive. Ce se întâmplă cu barajele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet