Un nou cutremur în zona Vrancea-Buzău, al treilea în mai puţin de 24 de ore

Un cutremur cu magnitudinea 3 s-a produs, joi, în judeţul Buzău, la ora 20.51, la o adâncime de 170 de kilometri, anunţă Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
Alina Costache
12 iul. 2018, 18:07
Un nou cutremur în zona Vrancea-Buzău, al treilea în mai puţin de 24 de ore

Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP)anunţă că, joi seară, s-a produs în judeţul Buzău un cutremur cu magnitudinea 3 pe scara Richter.

Seismul a avut loc la ora 20:51:27, la adâncimea de 170 de kilometri. Cutremurul s-a produs în apropierea oraşelor: Covasna (27km), Nehoiu (36km), Târgu Secuiesc (39km), Întorsura Buzăului (42km), Slănic-Moldova (47km).

Este al treilea seism produs joi în zona Vrancea, primele două având, însă, magnitudini sub 3 pe scara Richter, respectiv 2,7 şi 2,4. În această lună, cinci cutremure au avut peste 3 pe Richter, cel mai important, de 3,4 pe Richter, producându-se în judeţul Buzău în 10 iulie.

Cele mai puternice seisme din 2018 au avut o magnitudine de 4,6 pe Richter, primul în data de 14 martie şi cel de-al doilea în 25 aprilie, ambele fiind înregistrate în zona seismică Vrancea.

În 2017, cel mai mare seism de pe teritoriul ţării a fost înregistrat pe 8 februarie, în judeţul Buzău, la ora 17:08, şi a avut o magnitudine de 5 pe Richter, mişcarea tectonică fiind resimţită şi la Bucureşti.

În România, cele mai puternice cutremure produse în ultimii 28 de ani au fost înregistrate pe 30 şi 31 mai 1990, magnitudinea acestora fiind de 6,9, respectiv 6,4 pe scara Richter.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Cătălin Cherecheș, primar condamnat pentru mită: ”Pușcăria poate fi o binecuvântare”. CCR decide dacă fapta era prescrisă
Capital.ro
UPDATE Decizie pentru Horațiu Potra și Călin Georgescu. Potra, fiul şi nepotul său rămân în arest
Playtech.ro
Meserii bine plătite, dar fără facultate. Câştigi peste 7.000 de lei pe lună în aceste domenii banale
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion al CS Dinamo s-a stins din viață! Când și unde va fi înmormântat regretatul sportiv
iamsport.ro
Revenire neașteptată: fostul jucător al FCSB, aproape de a semna cu echipa care visează să devină o forță în SuperLiga!
MediaFlux
Autopsia Rodicăi Stănoiu nu a evidențiat leziuni recente, doar fracturi de coaste mai vechi. Ancheta continuă
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde