Un nou protest al locuitorilor din Prelungirea Ghencea. Oamenii denunţă ritmul lent al lucrărilor din zonă

Un nou protest al locuitorilor din Prelungirea Ghencea şi localităţile învecinate - Domneşti şi Bragadiru - va avea loc sâmbătă, aceştia fiind nemulţumiţi de ritmul "foarte lent" al lucrărilor pentru lărgirea străzii şi pentru Pasajul Domneşti.
Filip Stan
26 oct. 2019, 07:42
Un nou protest al locuitorilor din Prelungirea Ghencea. Oamenii denunţă ritmul lent al lucrărilor din zonă

„Nemulţumiţi de ritmul foarte lent al lucrărilor pentru lărgirea Prelungirii Ghencea şi pentru Pasajul Domneşti, locuitorii zonei organizează cel de-al doisprezecelea protest din ultimii 6 ani şi solicită autorităţilor contractele de execuţie, graficele de lucrări şi de plăţi pe toată perioada de derulare a proiectelor”, se arată într-un comunicat al Iniţiativei Prelungirea Ghencea.

Protestul va începe în zona Ansamblului Rezidenţial Primăvara, cu deplasare pe carosabil până la centura Capitalei, traversarea acesteia şi retur la Cartierul Latin, potrivit Agerpres

„Locuitorii din zonă sunt nemulţumiţi de faptul că, deşi proiectul de lărgire al Prelungirii Ghencea este început ‘pe hârtie’ de peste 13 ani, lucrările în zonă, demarate abia anul acesta, constă doar în exproprieri şi demolări pe un sfert din totalul proiectului, iar Primăria Capitalei refuză să furnizeze cetăţenilor copia contractului de execuţie, precum şi graficul de lucrări şi de plăţi. Cât despre Pasajul Domneşti, în prezent, la 2 ani de la semnarea contractului de execuţie, au început lucrările efective, dar şi acestea se desfăşoară sporadic, cu pauze de zile întregi şi cu lipsa comunicării periodice de informaţii despre stadiul lucrărilor, deşi acestea sunt solicitate permanent de cetăţeni şi prin cereri de acces la informaţii publice”, relevă sursa citată.

De asemenea, prin această acţiune publică cetăţenii vor să atragă atenţia Primăriei Capitalei, precum şi Poliţiei Rutiere asupra pericolului rutier permanent în care se circulă de 13 ani în această zonă dintre str. Valea Oltului şi Şoseaua de Centură, zonă în care sunt autorizate în continuare ansambluri rezidenţiale de blocuri şi case, se arată în comunicat, informează Agerpres.

„Trotuarele provizorii înguste realizate acum 2 ani de Primăria Capitalei se opresc la jumătatea străzii, sunt obstrucţionate de stâlpii indicatoarelor de circulaţie, iar lipsa benzilor unice dedicate STB duce frecvent la blocarea în trafic a autobuzelor. La orele de vârf, oamenii ajung să parcurgă o bucată de 5 km în aproape 1 oră, cu autobuzul sau cu maşină proprie. Mersul cu bicicleta este un sport extrem, având în vedere circulaţia intensă la orice oră a TIR-urilor şi camioanelor. Ca ultimă soluţie pentru urgentarea lucrărilor, cetăţenii intenţionează să acţioneze în instanţă autorităţile publice locale pentru nerespectarea atribuţiilor legate de dezvoltarea urbanistică echilibrată, în sensul corelării autorizării construcţiilor cu infrastructura de transport existentă”, mai arată sursa citată.

Protestul este organizat de Asociaţia Iniţiativa Prelungirea Ghencea şi Grupul civic Iniţiativa Domneşti.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Cum arată curtea Mirelei Vaida. Frumoasa prezentatoare se bucură de o adevărată oază de liniște | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
El e noul transfer al lui Dinamo! Fotbalistul de națională care a eliminat FCSB a semnat! Exclusiv
Capital.ro
Vești proaste pentru șoferii români care merg în această țară. Blocaje uriașe pe cele mai circulate autostrăzi
Playtech.ro
Cine trebuie să declare veniturile din străinătate și actele necesare. ANAF a început controalele, ce faci dacă ai primit decizie
Adevarul
Cel mai „liberal” dintre primarii PSD explică cum a făcut reformă, deși legea administrației nu-l obliga
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Zinedine Zidane, desființat după numirea la naționala Franței: ”Absolut nimic nu-l recomandă pentru acest post! Câștiga trei Ligi cu Zwolle?”
MediaFlux
Mii de bunuri confiscate de ANAF, scoase la vânzare la prețuri mici. Românii vor putea cumpăra și de pe OLX
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România