Un nou scandal la o grădiniță din Bacău. O educatoare, înregistrată în timp ce țipă și îi amenință pe copii: Vă arunc jos de la etaj

Părintele unui copil de la Grădinița nr. 17, care aparține de Școala Gimnazială „Alexandru cel Bun” Bacău, acuză o educatoare de comportament inadecvat. Bărbatul a și înregistrat-o audio pe educataore în timp ce țipă și amenință copiii. Inspectoratul Școlar Județean a început o anchetă.
Alina Costache
04 apr. 2024, 11:41
Un nou scandal la o grădiniță din Bacău. O educatoare, înregistrată în timp ce țipă și îi amenință pe copii: Vă arunc jos de la etaj

Un nou caz absolut revoltător a ieșit la iveală într-o grădiniță din Bacău. O educatoare este acuzată de părinții copiilor de care se ocupă de comportament neadecvat. În data de 1 aprilie 2024, un părinte s-a prezentat la școală și a semnalat verbal directorului unității comportamentul agresiv al educatoarei din grupa copilului său. Părintele a prezentat și o înregistrare audio în care se putea auzi educatoarea ridicând tonul la copil.

„Ieși afară mai repede! Ieși, mă, afară! Ieși! Ești culmea, mă, copile, cât de obraznic ești, mă! Ce ești, mă, așa obraznic și neînțelegător, mă? Nu te bate demult, de-aia te bate grădinița! Obrăznicătură ce ești! Dar ce faci cu mine, teatru, ca și cu mama?”, „Ieși afară! Ieși afară dacă nu dormi! Îi povestești acasă lu\” mă-ta toate prostiile de la grădiniță! Tu nu dormi deloc, pune mâna și dormi!”. „Vă arunc jos de la etaj” – sunt doar câteva dintre cuvintele femeii.

Citește și: Clasa pregătitoare 2024-2025, detalii despre înscriere. DESCARCĂ MODEL de cerere

Ulterior, un grup de părinți a depus o sesizare scrisă atât la școală, cât și la Inspectoratul Școlar Județean Bacău, reclamând același comportament al educatoarei.

Atât unitatea de învățământ, cât și Inspectoratul Școlar Județean Bacău au început anchetarea circumstanțelor semnalate de părinți, cu scopul clarificării situației.

”În data de 01.04.2024, la Școala Gimnazială ,,Alexandru cel Bun” Bacău s-a prezentat părintele unui preșcolar care a semnalat verbal doamnei director al unității de învățământ comportamentul inadecvat al unei educatoare, de la grupa copilului său, care a țipat la acesta, prezentându-i și o înregistrare audio în acest sens.

În dimineața zilei de 03.04.2024, un grup de părinți a făcut o sesizare scrisă având ca obiect comportamentul aceleiași educatoare, depusă atât la unitatea de învățământ, cât și la Inspectoratul Școlar Județean Bacău.

Citește și: Vacanţa de Paşte 2024. Elevii au 11 zile libere, părinţii doar 6

Unitatea de învățământ și Inspectoratul Școlar Județean Bacău au început anchetarea circumstanțelor semnalate de părinți, în scopul clarificării situației invocate. Ambele instituții sunt preocupate de securitatea și starea de bine a preșcolarilor, respingând astfel de comportamente deviante ale cadrelor didactice”, a declarat inspectorul școlar general, prof. Egarmin Ana-Maria.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Marius Șumudică a distrus un tricolor: „A fost ZERO! Fără atitudine!”. Critici spre Mircea Lucescu: „De ce-l scoți pe Bîrligea?! Schimbări abia în minutul 87?!”
Capital.ro
Vești foarte bune pentru șoferi. Guvernul ar putea scădea acciza la carburanți. Bolojan: E cea mai facilă soluție
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Modificări la Cartea Electronică de Identitate. Măsurile luate imediat după problemele apărute
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj