Un nou studiu arată că vitamina D nu ar avea vreun efect protector semnificativ

Luarea vitaminei D nu ar avea vreun efect protector semnificativ împotriva bolilor cardiovasculare, cancerului sau fracturilor, potrivit unui studiu publicat vineri într-o revistă medicală britanică.
Alina Costache
24 ian. 2014, 09:11
Un nou studiu arată că vitamina D nu ar avea vreun efect protector semnificativ

O echipă de cercetători neozeelandezi au analizat 40 de studii anterioare pentru a încerca să stabilească rolul vitaminei D în prevenția mai multor boli. Pentru a putea afirma că aceasta joacă vreun rol, cercetătorii au fixat drept prag o diminuare a riscului cu 15% sau mai mult, scrie Agerpres care citează AFP.

Conform rezultatelor studiului, publicat în revista de specialitate Lancet Diabetes & Endocrinology, luarea de suplimente cu vitamina D duce la o diminuare a riscului de boli cardiovasculare, cancer sau fracturi inferioară pragului de 15%, așadar neglijabilă.

Doar persoanele vârstnice au beneficiat de vitamina D luată împreună cu calciu, riscul de fractură diminuându-se cu peste 15%.

Ținând cont de aceste rezultate, prescrierea vitaminei D pentru prevenirea infarctului, accidentelor vasculare cerebrale, cancerului sau fracturilor nu este justificată„, subliniază autorii studiului, care amintesc că jumătate din adulții americani iau vitamina D, continuă agenția franceză de presă.

Vitamina D joacă un rol major în mineralizarea osoasă, stimulând absorbția intestinală a calciului și fixarea sa în os. Vitamina este produsă de corp prin acțiunea razelor ultraviolete UVB asupra pielii, însă poate fi luată și pe cale medicamentoasă.

Numeroase studii, adesea contradictorii, au fost realizate în ultimii ani privind rolul vitaminei D, despre care se consideră că are un efect protector asupra sănătății.

În martie 2013, cercetătorii britanici au demonstrat că luarea vitaminei D de către femeile însărcinate nu are impact asupra sănătății osoase a copiilor lor.

Citeşte şi Metode pentru a-ţi mări aportul de vitamina D

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Legenda Universității Craiova a dat de pământ cu Rapid după 2-2 în Bănie: „Cei mai slabi! Cel mai bun jucător al lor? Arbitrul!”. Video
Capital.ro
Ruptura dintre Iliescu și Ceaușescu. Momentul uluitor petrecut în fața mulțimii: L-a înfuriat foarte tare pe Ceaușescu
Playtech.ro
Ajutor de încălzire 2025–2026. Cât timp vor primi românii bani pentru căldură
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Schimbare totală de vreme în România! Românii trebuie să se pregătească!
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai