Un pacient care era transportat la spital a sărit din ambulanță și s-a aruncat în Dâmbovița

Incident șocant în București. Un bărbat de 33 de ani care era transportat cu ambulanţa la Spitalul Clinic de Psihiatrie ”Profesor Doctor Alexandru Obregia” a devenit agitat, a lovit personalul medical şi s-a aruncat în Dâmboviţa.
Alina Costache
03 iul. 2024, 09:57
Un pacient care era transportat la spital a sărit din ambulanță și s-a aruncat în Dâmbovița

Un pacient care era transportat la spital a atacat personalul medical din ambulanță, a sărit din autospecială și s-a aruncat în Dâmbovița. Trei poliţişti au intrat în apă şi l-au scos, ulterior fiind deschis un dosar de cercetare penală.

”La data de 2 iulie, în jurul orei 20.40, poliţiştii Secţiei 14 au fost direcţionaţi de către dispeceratul Poliţiei Capitalei, pe Splaiul Independenţei – Zona Asmita Gardens, pentru a interveni în depistarea unui bărbat, în vârstă de 33 de ani. În fapt, cel în cauză, în timp ce era transportat cu Ambulanţa, de la Spitalul Elias, către Spitalul Clinic de Psihiatrie „Profesor Doctor Alexandru Obregia”, ar fi devenit recalcitrant si necooperant”, a transmis Poliţia Capitalei.

Citește și: Trei morți și alte cinci persoane rănite după un accident teribil în apropiere de București

Șoferul de pe ambulanță a oprit autospeciala pentru a-i acorda ajutor colegului său care îl însoțea pe pacient, moment în care pacientul l-a lovit pe ambulanţier şi a sărit din Ambulanţă, după care s-a aruncat în Râul Dâmboviţa.

”Imediat, un poliţist din cadrul Secţiei 14, împreună cu alţi doi poliţişti din cadrul Secţiei 11 Poliţie, sosiţi în sprijin, au intrat în apă şi l-au imobilizat pe bărbat. Acesta a fost transportat la destinaţie, în siguranţă”, a mai precizat sursa citată.

Citește și: Incendiu violent în Bucureşti, la un grup de locuinţe din Sectorul 2. Cinci persoane au fost asistate medical, trei fiind transportate la spital

Polițiștii au deschis dosar penal, din oficiu, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lovire sau alte violenţe, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Screciu s-a prăbușit pe gazon și a avut nevoie de ambulanță după Craiova – FCSB. Ce s-a întâmplat cu fotbalistul oltean
Capital.ro
Românii care stau la bloc trebuie să facă cerere scrisă. Regula se aplică pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Se poate cumula pensia din România cu cea din străinătate? Ce spune legea
Adevarul
Arma invizibilă ce provoacă sindromul Havana. Ce a pățit un cercetător care a testat pe propria piele un dispozitiv cu microunde
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Grădinescu și-a ieșit din minți în direct după eșecul suferit de FCSB: ”M-ați luat la judecată!”
MediaFlux
Anunț pentru seniori de la Casa Națională de Pensii! Ce se întâmplă cu procesul de recalculare a pensiilor
stirilekanald.ro
VIDEO Tentativă de răpire în supermarket! Fetița de un an și jumătate a fost smulsă de lângă mama ei
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat