Un pesticid cancerigen a fost depistat în condimentele indiene vândute pe piețele din Uniunea Europeană

Autoritățile europene au descoperit un pesticid cancerigen în ardeiul iute și piperul indian vânduți în Uniunea Europeană. SUA anchetează o situație similară.
Alina Costache
15 mai 2024, 20:43
Un pesticid cancerigen a fost depistat în condimentele indiene vândute pe piețele din Uniunea Europeană
Pesticid cancerigen depistat în condimentele din India vândute în UE

Uniunea Europeană a depistat oxid de etilenă, un pesticid cangerigen, în mai multe mostre de ardei iute și piper indian din India. SUA investighează o situație similară pe piața americană, în timp ce Singapore și Hong Kong au oprit luna trecută vânzările de condimente din India, potrivit BBC.

UE respinge regulat exporturile Indiei de mirodenii din cauza substanțelor periculaose pe care le găsește în acestea.

India este o putere globală a condimentelor. Exportă peste 200 de condimente în circa 180 de țări, în valoare de 4 miliarde de dolari, conform Spices Board of India. Piața internă valorează 10 miliarde de dolari, ceea ce o face cel mai mare consumator de condimente de pe glob.

Citește și: Panică printre clienții Mega Image! Produs retras de la raft fiindcă are pesticid

Acum apar îngrijorări cu privire la siguranța acestor mirodenii. În urmă cu o lună, Singapore și Honh Kong au oprit vânzările unor condimente produse companiile indiene MDH și Everest din cauza unor niveluri ridicate de oxid de etilenă, un pesticid care cauzează cancer.

Administrația Statelor Unite pentru Alimente și Medicamente (FDA) investigează, în acest moment, produse de la cele două mărci pentru că putea conține pesticidul cancerigen, a declarat un purtător de cuvânt al FDA pentru Reuters. În urma unei analize s-a constatat că, din 2021, o medie de 14,5% din transporturile americane de condimente indiene MDH au fost respinse din cauza prezenței unor bacterii. Ambele companii amintite susțin că produsele lor sunt sigure pentru consumatori.

Pesticid cancerigen în condimente

Uniunea Europeană și-a exprimat îngrijorarea după ce a descoperit aceeași substanță care provoacă cancer în mostre de ardei iute și boabe de piper din India.

Potrivit rapoartelor oficiale, autoritățile de reglementare a alimentelor din Maldive, Bangladesh și Australia au lansat investigații similare.

Principalele condimente exportate de India sunt pulberea de ardei iute, chimenul, turmericul, cardamomul și condimente amestecate, asafoetida, șofranul, anasonul, nucșoara, cuișoarele și scorțișoara.

Ministerul Sănătății din India susține că țara are unul dintre cele mai stricte standarde de limite maxime de reziduuri din luume, acestea variind în funcție de produsul alimentar și determinate prin evaluări riguroase ale riscurilor.

În 2022, FDA a evidențiat standarde inadecvate de facilități snitare, de cazare și de curățenie a echipamentelor la o fabrică de mirodenii indiene de prim rang.

„India a fost un exportator de condimente de secole. Dar această imagine a scăzut în ultimii ani, cu atenția inadecvată a guvernului. Nu știm încă în ce stadiu are loc contaminarea. Oxidul de etilenă nu este folosit de fermieri. Este este cel mai probabil un reziduu post-recoltare, post-procesare”, spune Narasimha Reddy Donthi, cercetător independent și activist pentru justiția mediului.

„Nu este doar atenția negativă. Cazurile repetate de reziduuri excesive pot avea un efect pe termen lung. În trecut, exporturile de mango către SUA au suferit ani de zile din cauza reziduurilor de pesticide”, adaugă Reddy.

Citește și: Cum să identifici fructele și legumele care nu sunt tratate cu pesticid. La ce să fii atent când mergi la cumpărături

Global Trade Research Initiative (GTRI) consideră că preocupările recente privind calitatea ar putea amenința jumătate din exporturile de condimente ale Indiei din cauza „acțiunilor de reglementare în cascadă în multe țări”.

Dacă China pune la îndoială calitatea condimentelor indiene, peste jumătate din exporturile globale ale Indiei ar putea fi afectate, alăturându-se altor cinci țări, a spus GTRI într-un raport recent.

„Situația s-ar putea înrăutăți dacă UE, care respinge în mod regulat loturile indiene de mirodenii din cauza problemelor de calitate, urmează exemplul”.

Exporții sunt de părere că India trebuie să-și revizuiască fundamental abordarea privind siguranța alimentară, acordând prioritate transparenței, aplicării stricte și comunicării clare pentru a proteja integritatea exporturilor.

DailyBusiness
Avionul lui Donald Trump, întors din drum spre Davos din cauza unei probleme electrice. Președintele SUA a schimbat aeronava
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
60 de milioane de euro! Suma astronomică pe care Antena 1 ar putea ajunge s-o plătească fără România la CM de fotbal! Exclusiv
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Schimbări importante pentru cine cumpără maşini second-hand. Taxele din 2026
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit: ”Copiii stau cu gândaci în spitale și tu faci stadioane! Au trecut 10 ani de la Colectiv, au spus că o să facă spital de arși”
MediaFlux
Iohannis nu scapă! Tribunalul Sibiu a admis cererea ANAF privid cealaltă jumătate a casei care a aparținut cuplului prezidențial
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day