Bilanţul tragediei din Genova: 40 de morţi şi câteva persoane date dispărute UPDATE

Un pod înalt de 100 de metri, care face parte din autostrada A10, s-a prăbuşit marţi în oraşul Genova, Italia. Autorităţile caută eventuale maşini şi pasageri care s-ar fi putut afla pe pod în momentul prăbuşirii.
Filip Stan
14 aug. 2018, 11:03
Bilanţul tragediei din Genova: 40 de morţi şi câteva persoane date dispărute UPDATE

UPDATE Protecţia Civilă a anunţat miercuri la prânz un nou bilanţ de 39 de morţi confirmaţi şi 15 răniţi – dintre care 12 în stare gravă. Există de asemenea câteva persoane date dispărute.

Trei copii cu vârste cuprinse între opt şi 13 ani se află între victime, dar şi trei francezi, trei chilieni şi doi români, potrivit serviciilor diplomatice ale acestor ţări.

În urma acestei surpări – cea mai sângeroasă de acest fel în Europa din 2001 -, salvatori au luptat toată noaptea de marţi spre miercuri pentru a găsi supravieţuitori între dărâmăturile viaductului rutier.


UPDATE Agenţia de presă ANSA a anunţat anterior existenţa a 14 victime, între care cinci sunt în stare gravă. Două persoane au fost date dispărute


UPDATE Un bilanţ recent indică 35 de morţi


UPDATE Autorităţile au informat că, pentru moment, ar fi cel puţin 22 de morţi.


UPDATE O porţiune a unui pod de pe autostrada A10 s-a surpat marţi, la Genova. Şeful serviciului local de ambulanţă vorbeşte despre zeci de morţi, potrivit The Guardian. 

Consulatul General al României la Torino spune că nu a fost notificat în legătură cu existenţa unor cetăţeni români printre victimele prăbuşirii unui pod la Genova şi nici nu a primit solicitări de asistenţă consulară în legătură cu acest incident.

„Consulatul General al României la Torino urmăreşte îndeaproape evenimentele legate de prăbuşirea unui pod rutier în oraşul Genova. Oficiul consular a întreprins, în regim de urgenţă, demersuri pe lângă autorităţile locale, în vederea obţinerii unor informaţii cu privire la existenţa unor cetăţeni români printre persoanele afectate. Până în acest moment, autorităţile italiene nu au notificat oficiul consular cu privire la existenţa unor cetăţeni români printre persoanele afectate, iar la nivelul consulatului nu au fost recepţionate solicitări de asistenţă consulară în legătură cu acest incident”, anunţă MAE.

O porţiune de 200 de metri din podul Morandi, parte a autăstrăzii A10, s-a prăbuşit marţi în Genova, Italia, în timpul unei furtuni puternice.

Podul se afla la înălţimea de 100 de metri. În timpul prăbuşirii, pe pod se aflau maşini. Autorităţile încearcă să găsească eventuali supravieţuitori.

____________

În momentul de faţă nu există informaţii privind maşini sau victime ale prăbuşirii.

Podul a fost construit în anii 1960 şi este cunoscut drept Podul Morandi. Bucata prăbuşită este lungă de câteva zeci de metri. 

DailyBusiness
Programul Rabla, suspendat. Guvernul vrea taxe mai mari pentru mașinile vechi și poluatori
Spynews
După valul de caniculă, a fost emis cod galben de inundații în România. Ce zone sunt vizate
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, anunț surprinzător pentru fani! Toți au rămas cu gura căscată! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Calendar Ortodox 29 iunie 2025. Sărbătoare foarte importantă pentru creștini ortodocși
Capital.ro
Doliu imens în sportul românesc! S-a stins o mare campioană. A purtat tricolorul cu onoare
Playtech.ro
Cum pot beneficia românii de îngrijiri medicale în Grecia. Ce trebuie să știi despre valabilitatea Cardului European de Sănătate
DailyBusiness
O nouă Directivă Europeană va intra în vigoare din 28 iunie. TOATE site-urile trebuie să respecte regula!
Adevarul
Medicamentul la care pacienții renunță pentru că „afectează ficatul”. Medic: „Adevărul este exact invers”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Brad Pitt, prădat de hoți! Mai multe persoane au intrat pe geam și i-au furat lucruri din casă
Spynews
Cine poate beneficia de ajutorul financiar la plata facturilor la energie electrică. Se va acorda un tichet electronic în valoare de 50 de lei
Evz.ro
Războiul din umbră: Planul secret al Israelului pentru a opri Iranul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
kanald.ro
De la arșiță la furtuni devastatoare! Temperaturile scad considerabil și se anunță fenomene meteo extreme
Cancan.ro
ALERTĂ medicală! Boala care a umplut camerele de gardă ale spitalelor din România
Playsport.ro
Cel mai lung tunel rutier din România, de 900 de metri, a fost construit cu prețul vieților omenești și...
Capital.ro
România a pierdut o legendă a muzicii. Era un adevărat maestru. Piesele sale au fost fredonate de toți românii
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
O mai ții minte pe Ada Nechita? Cum arată la 41 de ani una dintre cele mai frumoase handbaliste din istoria României
stirilekanald.ro
Fotbalistul mort la doar 18 ani. Ce s-a înttâmplat, de fapt
Se taie sporurile de la 1 iulie 2025! Bugetarii vor primi mai puțini bani
MediaFlux
O nouă lovitură pentru români. Scumpirile la care nimeni nu se aștepta
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Rețeaua ascunsă care blochează accesul la concerte. Cum funcționează industria revânzării de bilete cu „armate” digitale