Un poliţist a marcat primul gol oficial pentru Gibraltar. VIDEO cu reuşita istorică

Moment istoric pentru naţionala statului Gibraltar în Scoţia, unde cea mai nouă ţară afiliată la FIFA a marcat primul său gol într-o competiţie oficială, prin Lee Casciaro, fotbalista care în viaţa de zi cu zi este poliţist. Momentul este unul istoric, chiar dacă Scoţia s-a impus cu 6-1.

30 mart. 2015, 15:17

Poliţistul Lee Casciaro a marcat din pasa avocatului Aaron Payas, reuşind să-l învingă pe portarul scoţian David Marshall, la doar două minute după ce scoţienii deschiseseră scorul. Era 1-1, rezultat cu totul neaşteptat pentru Gibraltar, care până la această partidă încasase 21 de goluri, fără să marcheze vreunul.

S-a făcut 2-1 pentru Scoţia nouă minute mai târziu, iar scorul final a fost 6-1, însă acest lucru nu a contat prea mult, atât timp cât cei din Gibraltar au marcat un gol istoric, primul înscris de ei într-un meci oficial.