Un preşedinte acuză: Parlamentarii sunt nebuni

Deputații europeni sunt "nebuni", a declarat președintele filipinez Rodrigo Duterte, într-o reacție la o rezoluție a Parlamentului European care a condamnat săptămâna trecută "numărul ridicat de execuții extrajudiciare" în războiul dus de acesta împotriva drogurilor.
Iulian Tudor
20 mart. 2017, 13:38
Un preşedinte acuză: Parlamentarii sunt nebuni

„Nu-i înțeleg pe acești nebuni. De ce încercați să vă impuneți? De ce nu vă ocupați de propriile voastre probleme?”, a declarat Duterte, în timpul unei vizite oficiale la Naypyidaw, capitala Myanmarului.

„De ce vreți să ne enervați?”, a adăugat Rodrigo Duterte, cunoscut pentru modul său direct de a vorbi și pentru injuriile proferate împotriva oricui îndrăznește să-l critice.

El a fost ales președinte anul trecut, cu promisiunea de a eradica flagelul drogurilor, permițând uciderea a zeci de mii de persoane, traficanți și consumatori de droguri deopotrivă.

De când Duterte și-a preluat funcția la sfârșitul lunii iunie, poliția a anunțat că a ucis 2.500 de persoane în cursul operațiunilor antidrog, dar organizațiile de apărare a drepturilor omului invocă mai degrabă 5.000 de morți, potrivit Agerpres.

Amnesty International și Human Rights Watch estimează că în Filipine ar fi comise crime împotriva umanității.

În rezoluția lor, deputații europeni au cerut săptămâna trecută Națiunilor Unite să dispună o „anchetă internațională independentă” asupra acestor „omoruri ilegale”. Ei au invocat „informații credibile”, potrivit cărora poliția filipineză „cosmetizează probe pentru a justifica execuțiile extrajudiciare”.

Guvernul președintelui Duterte ar trebui să „acorde mai degrabă prioritate luptei împotriva traficanților și baronilor drogurilor, decât urmăririi micilor consumatori”, mai consideră parlamentarii europeni.

În discursul său de duminică, Duterte a reafirmat că-și va continua politica în domeniul combaterii drogurilor. „Și mai mulți oameni vor muri. Eu le-am spus, nu mă voi opri. Voi continua până când ultimul baron al drogurilor din Filipine va fi ucis și ultimii traficanți vor părăsi străzile”, a declarat el.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cum arăta Aryna Sabalenka înainte să recurgă la proceduri estetice. Schimbarea este vizibilă în cazul sportivei
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi