Un prinţ saudit a cheltuit 15 milioane de euro la parcul Disneyland din Paris

Un prinţ saudit a cheltuit, la sfârşitul lunii mai, 15 milioane de euro la parcul de distracţii Disneyland Paris, cu ocazia unui sejur de trei zile, în timpul căruia a vizitat multe atracţii şi a asistat la numeroase spectacole, alături de 60 de invitaţi.
Alina Costache
03 iun. 2013, 12:16
Un prinţ saudit a cheltuit 15 milioane de euro la parcul Disneyland din Paris

Prinţul Fahd al-Saud şi-a petrecut vacanţa la Disneyland Paris în perioada 22-24 mai.

„Evenimentul a fost organizat cu titlu privat” de serviciul Euro Disney dedicat rezervărilor speciale pentru comitetele companiilor, firmelor şi persoanelor private, a confirmat grupul Disney.

Pe durata sejurului său, prinţul, care a sărbătorit în acest fel obţinerea diplomei universitare, „a privatizat parcul pe landuri”, ceea ce înseamnă că anumite spaţii îi erau rezervate în timpul zilei, ca şi dimineţile, înainte de deschidere, şi seara, după închidere.

În total, prinţul a avut alături de el circa 60 de persoane. Spectacole inedite au fost organizate pentru ei, cu „personaje rare” ale grupului Disney.

Potrivit unei surse, „un serviciu de securitate special a fost implementat” pentru acest vizitator, unul dintre cei mai buni clienţi ai parcurilor Disney.

Parcul, care a primit 16 milioane de vizitatori în 2012, realizează o parte din cifra sa de afaceri din astfel de vizite private.

Cele 15 milioane de euro cheltuite reprezintă însă doar o picătură de ocean în activitatea financiară a grupului: din octombrie 2011 până în septembrie 2012, Disneyland, numărul 1 european în domeniul parcurilor de distracţii, a avut o cifră de afaceri de 1,324 miliarde de euro şi o pierdere netă de 85,6 milioane de euro.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a semnat sentința după FCSB – Oțelul 4-0: „Nici nu știam că e în echipa de start! Chiar dacă mă cert cu Mirel, nu-l las să-l bage”
Capital.ro
Asociația de proprietari trebuie să ia măsuri! Vecinii pot ajunge să suporte datoriile altora: Nu e o glumă
Playtech.ro
De ce catolicii și ortodocșii sărbătoresc Paștele la date diferite. Cum se calculează exact această sărbătoare
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Ianis, un fotbalist în vârstă de 14 ani, a murit alături de tatăl său în accidentul de pe centura de nord a Craiovei! Întreaga familie este devastată: „Îngerii mei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj