Un român a fost arestat în Mexic pentru că a furat 26 de milioane de dolari

Florian T., un român stabilit la Cancun, în Mexic, a fost arestat de autoritățile locale după ce s-au strâns dovezi că a dat o lovitură cibernetică de proporții: a furat 26 de milioane de dolari.
Ionela Marcu
15 mai 2019, 13:13
Un român a fost arestat în Mexic pentru că a furat 26 de milioane de dolari

Florian T a fost restat la sfârşitul săptămânii trecute pentru un jaf de proporţii la una dintre băncile mari din Mexic, Bancomer, scrie observator.tv. Încă trei complici – un român și doi mexicani – au mai fost reținuți în acest dosar.

Citeşte şi Primar demis după ce a fost condamnat pentru furt

Florian T. era şeful organizaţiei care a reuşit să fure 500 de milioane de pesetas, adică peste 26 de milioane de dolari americani, prin fraudă cibernetică, a notat observator.tv.

Oamenii legii au făcut și o percheziție la o locuință a lui Florian T., unde au găsit multe dovezi care îl incriminează. Presa mexicană a mai scris că românul avea şase proprietăţi imobiliare, mașini de lux şi trăia pe picior mare. El e căutat şi în Statele Unite. E foarte posibil ca, în afară de Mexic şi SUA, să fi dat spargeri și la bănci canadiene.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Neli Lucescu dezvăluie secretul mariajului cu Mircea Lucescu! Când s-au cunoscut cei doi și cum se înțeleg după mai bine de 50 de ani împreună
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Ce venituri urmărește ANAF cel mai atent. Când apare riscul unui control
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”