Un român a fost rănit în atentatul terorist de la Aeroportul din Istanbul

Printre cei peste 150 de răniţi în atentatul de luni seara, de la Aeroportul Ataturk, din Istanbul, se află şi un cetăţean român.
Filip Stan
29 iun. 2016, 06:57
Un român a fost rănit în atentatul terorist de la Aeroportul din Istanbul

Românul a fost rănit în urma învălmăşelii create după cele două explozii care s-au produs luni seara, în faţa terminalului Plecări al Aeroportului Internaâional Ataturk, din Istanbul. În panica generală, oamenii s-au călcat în picioare, iar cetăţeanul român a suferit mai multe răni în zona membrelor inferioare.

Citeşte şi IMAGINI ŞOCANTE: Momentul exploziei de pe aeroportul Ataturk, surprins de camere VIDEO

Potrivit România TV, el a cerut ajutorul autorităţilor şi a fost evacuat din aeroport, fiind transportat la un hotel din apropiere.

În acelaşi timp, Ministerul Afacerilor Externe precizează într-un comunicat: „Pe tot parcursul nopții, echipele consulare constituite la nivelul Consulatului General al României la Istanbul s-au deplasat la spitalele din localitate pentru a verifica dacă printre victime se află și cetățeni români. Cetățenii români aflați în atenția Consulatului nu sunt răniți, cu excepția unei persoane care a precizat că prezintă echimoze la nivelul membrelor inferioare, survenite în urma aglomeraţiei provocate de panică. Viața persoanei nu este pusă în pericol, fiind evacuată și cazată la hotel la puțin timp după producerea exploziilor. Consulatul General al României la Istanbul asigură în permanență asistența consulară unui număr de aproximativ 40 de cetățeni români, care au solicitat sprijin, fiindu-le facilitată cazarea la hotelurile din apropierea aeroportului. Totodată, familiile din România a peste 20 de cetățeni români aflați în aeroport în momentul deflagrațiilor au fost contactate de Consulatul General al României la Istanbul„.

40 de cetăţeni români care se aflau în aeroport în momentul producerii celor două explozii au cerut ajutor consular, după ce zborul cu care trebuiau să se întoarcă în ţară a fost anulat. Aceştia sunt aşteptaţi miercuri în România, cu o cursă programată să aterizeze pe Aeroportul Otopeni în jurul orei 11.00.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea, apariție de senzație după despărțirea de fiul lui Ion Țiriac. Apare rar în această ipostază
Capital.ro
Statul îți ia proprietatea. Nu se poate face nimic. Proprietarii își pierd dreptul asupra propriilor bunuri
Playtech.ro
Cât timp lucrează efectiv un parlamentar. Tot ce trebuie să ştii despre funcţia din Parlament
Adevarul
Porci mistreți cu grăsime „albastru neon”. Ce suspectează cercetătorii și de ce carnea acestora nu trebuie consumată
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Radu Banciu, concediat de patronul milionar: ”Nu ne mai plătea de luni de zile și am făcut o grevă! M-a sunat și m-a dat afară, am plecat fără niciun regret”
MediaFlux
Stare de criză declarată în România după războiul din Orientul Mijlociu. Ministrul Energiei cere prețuri maxime la carburanți
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj