Şeful de poliţie din Sânnicolau Mare care, beat fiind, a provocat un accident, a fost schimbat din funcţie VIDEO UPDATE

Un şef de poliţie a făcut circ în stradă, la Timişoara, după ce s-a urcat băut la volan şi a provocat un accident, potrivit România TV. Claudiu Andreescu, șeful poliţiei din Sânnicolau Mare, a vrut să fugă de la locul faptei, dar a fost oprit de nişte taximetrişti. Când a fost prins, a încercat chiar să le ofere bani colegilor de la Rutieră. 
Iulian Tudor
27 ian. 2017, 05:58
Şeful de poliţie din Sânnicolau Mare care, beat fiind, a provocat un accident, a fost schimbat din funcţie VIDEO UPDATE

UPDATE ora 12.30 Şeful de post al Poliţiei oraşului Sânnicolau Mare din judeţul Timiş, comisarul de Poliţie Claudiu Andreescu, care joi seară, băut fiind, a provocat un accident rutier în Timişoara şi ar fi încercat să plece de la faţa locului, a fost schimbat din funcţie şi va fi cercetat disciplinar.

„În urma evenimentului, conducerea inspectoratului a dispus declanşarea procedurii de cercetare disciplinară, urmând a fi dispuse măsuri legale şi, totodată, stabilirea unor alte atribuţii de serviciu”, potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Timiş.

În cauză a fost întocmit dosar penal pentru ”conducerea unui vehicul pe drumurile publice de către o persoană cu o îmbibaţie alcoolică peste limita legală”.

”În urma testării acestuia cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,99 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care a fost condus la spital pentru recoltarea probelor biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei”, se mai arată în comunicat.

Accidentul provocat de şeful de post al Poliţiei oraşului Sânnicolau Mare s-a soldat doar cu pagube materiale.

Comisarul Claudiu Andreescu se afla în afara orelor de serviciu atunci când a provocat accidentul. Totul s-a întâmplat pe o stradă din Timişoara, după ce seful poliţiei din Sânnicolau Mare s-a urcat băut la volan. Nu a văzut că un taxi care circula în faţa sa a oprit la semafor şi a intrat în el. A încercat imediat să fugă de la locul accidentului, dar a fost oprit de alţi şoferi. Când au ajuns poliţiştii de la Rutieră, poliţistul a încercat să le ofere bani şi să îi intimideze cu funcţia lui. 

„Vă dau nişte bani. Cât vreţi? Sunt şi eu şef de poliţie. Vă dau câţi bani vreţi numai să nu am probleme la Sânnicolau Mare”, le-a spus şeful poliţiei din Sânnicolau Mare, colegilor de la Rutieră.

Poliţiştii de la Rutieră nu l-au iertat şi l-au dus la spital pentru probe biologice. 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
George Puşcaş, out din lot la Dinamo – FCSB! Oficialii au încercat să-l aducă de urgenţă pe Alex Pop de la propria nuntă, dar atacantul a pierdut avionul! Update exclusiv
Capital.ro
Vladimir Putin, prima reacție privind drona de la Galați: Rusia e pregătită să facă o anchetă, nimeni nu poate spune proveniența
Playtech.ro
Câți bani cash ai voie să ai la tine când pleci în vacanță. Regula pe care mulți români nu o cunosc
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți