Un șofer beat implicat într-un accident rutier a adormit la volan. Polițiștii nu au reușit să îl trezească și au chemat ambulanța

Un șofer cu permisul suspendat din Suceava a fost atât de beat încât după ce a provocat un accident a adormit în mașină. Polițiștii veniți la fața locului au încercat să-l trezească, dar bărbatul nu a putut nici să sufle în etilotest. Oamenii legii au fost nevoiti sa cheme salvarea.
Alina Costache
13 aug. 2024, 09:30
Un șofer beat implicat într-un accident rutier a adormit la volan. Polițiștii nu au reușit să îl trezească și au chemat ambulanța

Un șofer care a provocat un accident, duminică, în Horodniceni, județul Suceava, a fost găsit dormind beat în mașină. Duminică la prânz, în timp ce conducea un autoturism marca Volkswagen pe DC 93C pe raza satului Brădățel, un bărbat de 67 de ani, din sat Lămășeni, comuna Rădășeni, a efectuat o manevră de mers cu spatele și a acroșat partea din spate a unui autoturism Skoda parcat pe marginea drumului. Din fericire, nimeni nu a fost rănit.

Citește și: Accident mortal în Bihor. Doi adulți și o fetiță și-au pierdut viața. O altă copilă a fost rănită

Polițiștii sosiți la locul accidentului l-au găsit pe șoferul vinovat dormind la volan, iar în interiorul mașinii se simțea un puternic miros de alcool. Întrucât conducătorul auto nu a putut fi testat de către polițiști pentru consum de alcool cu aparatul etilometru din dotare și nici transportat la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice, la fața locului a fost solicitată prin apel 112 un echipaj de ambulanță care la transportat pe acesta la Spitalul Municipal Fălticeni, unde i s-au recoltat probe biologice de sânge fără consimțământ.

Citește și: Trotuarul din fața curții, motiv de dispută între șoferi și proprietarii caselor. Cine are dreptul să parcheze acolo

Pe lângă faptul că era beat, șoferul vinovat de producerea accidentului figura în baza de date a Poliției cu permis de conducere cu drept de conducere suspendat, potrivit newsbucovina.ro.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți