Un studiu UEFA indică deja câştigătoarea Ligii Campionilor. Oare se va adeveri pronosticul forului continental?

Uniunea Europeană de Fotbal (UEFA) a publicat un studiu în privinţa Ligii Campionilor, sezonul 2016-2017, în urma căruia reise faptul că FC Barcelona va câştiga trofeul.
Filip Stan
14 feb. 2017, 17:15
Un studiu UEFA indică deja câştigătoarea Ligii Campionilor. Oare se va adeveri pronosticul forului continental?

Liga Campionilor se reia astăzi, cu primele partide din faza optimilor, iar specialiştii UEFA au lansat un pronostic în ceea ce priveşte câştigătoarea trofeului în acest an. Verdictul a fost clar, FC Barcelona va cuceri Liga în acest sezon.

Citeşte şi LIGA CAMPIONILOR. Azi încep meciurile optimilor, partida zilei se joacă la Paris

UEFA a luat în calcul patru criterii, care ţin de statistica sezoanelor precedente, după cum urmează:

1. 10 dintre ultimele 11 câştigătoare ale Ligii Campionilor au ocupat primul loc în faza grupelor, excepţia fiind Internazionale Milano, care a cucerit trofeul în sezonul 2009-2010 după ce a încheiat grupa pe locul 2. Au fost eliminate aşadar PSG (adversara Barcelonei din optimi), Benfica, Manchester City, Bayern Munchen, Bayer Leverkusen, Real Madrid, FC Porto şi Sevilla.

2. Din 2003 până în prezent, echipa care a încasat cele mai puţine goluri în faza grupelor nu a câştigat trofeul. Astfel, Juventus şi Atletico au ieşit şi ele din calcul.

3. Criteriul experienţei este unul important în Liga Campionilor, consideră specialiştii UEFA. Cu alte cuvinte, Leicester City, echipă aflată la prima participare, are şanse minime la trofeu.

4. Ultimul criteriu luat în calcul de UEFA este tradiţia. În precedentele 19 sezoane, doar Chelsea în 2012 a reuşit să câştige în premieră Liga Campionilor. Potrivit celor de la UEFA, un astfel de scenariu este puţin probabil să se mai repete. FC Sevilla, PSG, Arsenal, Atletico Madrid, Leicester, Bayer Leverkusen, Manchester City, AS Monaco şi Napoli au fost excluse de pe listă.

Finala din acest an a UEFA Champions League se va disputa pe 3 iunie, pe Millennium Stadium din Cardiff.

Este pentru al doilea an când UEFA realizează un astfel de studiu, iar în sezonul precedent specialiştii forului european au avut dreptate: Real Madrid, echipa pe care au indicat-o drept câştigătoare, s-a impus în finala cu Atletico Madrid.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
O insulă din Asia a fost numită cea mai pitorească din lume. Este o destinație de vacanță fabuloasă
Bzi.ro
Cercetare sociologică în ziua votului. Trei case de sondare vor face exit-poll, duminică, 18 mai 2025, pentru turul 2 de alegeri prezidențiale
Fanatik.ro
Habemus Dan! Nicuşor are un avans irecuperabil faţă de George Simion: 53,89 – 46,11 după voturile din 99,5% din secţii! Rezultate finale, date oficiale BEC alegeri prezidențiale 2025, turul 2
Capital.ro
Răsturnare de situație la prezidențiale?! Băsescu aprinde România: Se poate, eu am recuperat de 2 ori
Playtech.ro
Cea mai frumoasă stațiune de pe litoralul bulgăresc, foarte aproape de România. Are hoteluri de lux, plaje late şi apă calmă
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Cum să recunoaștem totalitarismul de la o poștă. Cele cinci stadii de acaparare a unui popor
wowbiz.ro
Soția lui Bursucu’, implicată într-un accident grav în Constanța! Informații de ultim moment
Spynews
Cine este Johannes Pietsch, câștigătorul Eurovision 2025. Austriacul este cunoscut după numele de J.J și are 24 de ani
Spynews
Soția lui Bursucu a făcut accident cu mașina în Constanța! Au fost găsite trei victime, dintre care două încarcerate | FOTO
Evz.ro
Numeri secundele și rămâi fără bani. Ai grijă la cine te sună
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
kanald.ro
Soția lui Bursucu' a fost implicată într-un grav accident, în Constanța
Cancan.ro
Ce a postat George Simion pe pagina lui de Facebook la ora 21:07, cand s-au afișat rezultatele EXIT POLL
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri prezidențiale turul 2, primele rezultate OFICIALE parțiale. Noul președinte al României
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ce a postat Mădălina Ghenea în ziua în care noua iubită a milionarului Grigor Dimitrov, fostul partener al româncei, a scris că adoră „fiecare centimetru” din el
stirilekanald.ro
Sediul AUR, închis! Breaking news! Ce se întâmplă acum cu George Simion
Cum să-ți ”păcălești” stomacul. Alimentele care îți taie pofta de mâncare și nu îngrașă
MediaFlux
Prima reacție din Rusia privind alegerile din România! Anunț de la Moscova
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul virează bani pe 20 mai. Cine sunt românii care primesc ajutoare