Un tânăr controlor de trafic aerian devine erou în Indonezia

Un controlor aerian, Anthonius Gunawan Agun, care a murit dând dovadă de curaj vineri, în timpul cutremurului urmat de un tsunami, rămânând în post, în turnul de control, pentru a asigura decolarea în securitate a unui ultim avion de linie, a devenit erou naţional în Indonezia, relatează AFP.
Filip Stan
30 sept. 2018, 13:42
Un tânăr controlor de trafic aerian devine erou în Indonezia

Tânărul indonezian, în vârstă de 21 de ani, se afla pe Aeroportul Mutiara SIS Al-Jufrie din Palu, în vestul Insulei Sulawesi, vineri, când au avut loc primele unde seismice.

Potrivit unor reprezentanţi ai aeroportului, el a refuzat să-şi părăsească postul până când nu avea să decoleze un avion aparţinând companiei Batik Air. Colegii săi, care nu supervizau acest avion, plecaseră deja.

„Când a avut loc cutremurul, el era pe cale să dea autorizaţia de decolare unui zbor Batik Air şi a aşteptat ca avionul să fie în aer pentru a părăsi turnul de control al traficului aerian”, a declarat un purtător de cuvânt al AirNav Indonesia, organizaţia însărcinată cu supervizarea controlului aerian.

După decolarea zborului 6231, seosmul a devenit mai puternic, atingând magnitudinea de 7,5. În timp ce edificiul era pe cale să se surpe, Anthonius Gunawan Agun a sărit de la etajul patru. El şi-a ript ambele picioare în urma căderii, care i-a provocat totodată numeroase leziuni interne.

El a fost condus rapid la un spital din apropiere pentru a primi primele îngrijiri, dar a decedat înainte să sosească elicopterul cu care urma să fie transportat către un spital mai bine echipat.

Într-un comunicat, AirNav a anunţat că Anthonius Gunawan Agun va fi ridicat în grad cu două niveluri, postum, o recunoaştere a devotamentului său.

VALURI CU VITEZA DE 800 KM/H

Peste 800 de persoane au murit în urma seismului urmat de tsunami care au avut loc vineri pe Insula Sulawesi, mai ales în oraşul Palu.

„Apreciem că 10.000 de refugiaţi sunt răspândiţi în 50 de locuri la Palu”, a declarat sâmbătă seara directorul agenţiei naţionale de gestionarea catastrofelor (BNPB) Willem Rampangilei, citat de site-ul Kompas. „Avem dificultăţi în desfăşurarea echipamentului greu pentru a găsi victime între dărâmături, pentru că numeroase drumuri către palu sunt avariate”, a mai spus el.

În pofida ameninţării unui tsunami, „oameni au rămas pe plajă, nu au fugit imediat şi au devenit victime”, a declarat Sutopo Purwo Nugroho, un purtător de cuvânt al BNPB într-o conferinţă de presă la Jakarta.

Câteva mii de locuinţe, spitale, centre comerciale şi hoteluri s-au surpat, iar un pod a fost luat de apă, a adăugat el. Principala autostradă către Palu a fost ruptă de o alunecară de teren.

„Tsunami-ul nu a venit singur, el a antrenat maşini, trunchiuri de copaci, case”, a declarat purtătorul de cuvânt, adăugând că, în mare, valurile tsunami-ului au putut atinge o viteză de 800 de kilometri pe oră.

Sutopo Purwo Nugroho estimează că au avut loc pagube importante şi că ar putea să existe alte victime de-a lungul coastei de nord a Palu. Acest sector, numit Donggala, se află mai aproape de epicentrul cutremurului.

DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Vlad Pascu s-a panicat și își joacă ultima carte: ”Nu era atât de drogat”. Cererea bizară care îi putea aduce o pedeapsă mai mică
Capital.ro
Se schimbă legea pentru șoferii pensionari în România. Restricție la permisul de conducere
Playtech.ro
Schimbări uriașe la sănătate. Ce români pot pierde calitatea de asigurat și ce modificări apar la contribuții
DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Adevarul
Momentul în care o clădire din centrul Teheranului este spulberată de o rachetă lansată de armata israeliană
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Corupția, o constantă a comunismului românesc
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Ce a făcut Mihai Leu atunci când a aflat că are cancer. Campionul a sperat până în ultima clipă că va învinge boala
Cancan.ro
Detaliul ȘOCANT găsit în telefonul italianului ucis de urs, pe Transfăgărășan. Anchetatorii au rămas uluiți!
Playsport.ro
De ce a ajuns România datoare și fără bani? „Totul a început din 2016, când politica fiscală s-a...
Capital.ro
A murit cel mai mare actor. Maestrul a decedat în urma unui stop cardiac. O voce inconfundabilă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
VIDEO Un bărbat a fost ucis de urs, pe Transfăgărășan. Animalul l-a târât zeci de metri într-o râpă. Imagini terifiante cu cadavrul victimei
Primele imagini de la înmormântarea lui Ion Cernea! Soțul Irinei Loghin este condus pe ultimul drum cu onoruri militare. Momente dureroase la cimitirul Bellu, înainte ca fostul sportiv să fie dus la groapă
MediaFlux
Scoți bani de la bancomat? Urmează o nouă schimbare majoră
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ionel, viermele de primărie care vrea să ”șteargă” realitatea și presa