Un tânăr dă statul în judecată după ce a făcut închisoare pe nedrept VIDEO

Un tânăr din Gorj, care a stat închis 9 luni pe nedrept, cere statului român daune de 1 milion de lei. El spune că, în momentul în care a fost arestat, lucra în Grecia şi şi-a pierdut locul de muncă, informează România TV.
Iulian Tudor
18 apr. 2014, 06:11
Un tânăr dă statul în judecată după ce a făcut închisoare pe nedrept VIDEO

Calvarul lui Constantin Igeanu a început în vara lui 2010, când un bărbat a fost descoperit mort într-o comună din Gorj. Mai mulţi suspecţi au fost ridicaţi şi duşi la audieri. Tânărul, care abia împlinise 18 ani, a fost arestat preventiv şi a stat în închisoare 9 luni, după care a fost cercetat în libertate. Abia în 2013, în urma probelor, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis că este nevinovat. Acum tânărul a dat statul în judecată şi cere despăgubiri de un milion de lei pentru greşeala magistraţilor din Gorj, care l-au condamnat pe nedrept.

 

Mama tânărului a crezut în nevinovăţia lui.

„Cum am avut speranţă înainte că reuşeşte şi nu e vinovat şi scoate adevărul la iveală, aşa am speranţă şi acum. Da merită despăgubiri”, a spus mama băiatului.

Anul trecut, procurorii au decis să redeschidă dosarul şi să-l caute pe adevăratul criminal.

Citeşte şi Tragedie la o PETRECERE de ADOLESCENŢI. Un tânăr şi-a ucis cinci colegi cu un CUŢIT de BUCĂTĂRIE

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Ce istoric penal are tânărul care le-a furnizat droguri criminalilor de la Cenei. Motivul incredibil pentru care instanța i-a dat o pedeapsă ușoară
Capital.ro
Dosar penal pentru permisul de conducere categoria B. Când nu ai drept de circulație în România, deși permisul e legal
Playtech.ro
Câți bani va pierde un angajat cu salariul minim pe economie dacă nu i se mai plătește prima zi de concediu medical. Calcul complet
Adevarul
Actor celebru demontează nostalgia comunistă: „Unde dracu era omenia? Toți erau turnători”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alin, un kinetoterapeut de 33 de ani din Pitești, și-a pus capăt zilelor în propriul cabinet. Era căsătorit și avea un băiețel
iamsport.ro
Incredibil! Cum aranja Gino Iorgulescu meciuri când activa în Liga 1: ”Strategia lui Gigi Becali îmi aduce aminte de a lui”
MediaFlux
România, în război direct cu Rusia? Anunțul de la vârfului Statului Major al Apărării
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil