Un vehicul fără şofer a intrat în plin în avionul Angelei Merkel. Imagine de la locul accidentului FOTO

Avionul Angelei Merkel, un Bombardier Global 5000, a fost lovit luni, 13 mai, de către o furgonetă Renault Trafic, pe aeroportul din Dortmund. Cancelarul nu se afla la bordul aeronavei în momentul accidentului.
Filip Stan
14 mai 2019, 10:13
Un vehicul fără şofer a intrat în plin în avionul Angelei Merkel. Imagine de la locul accidentului FOTO

Accidentul a fost anunţat de Luftwaffe, forţele aeriene germane, pe pagina oficială de Twitter. Coliziunea a fost cauzată de şoferul furgonetei, care s-a dat jos de la volan pentru a face o fotografie cu telefonul mobil, aeronavei cancelarului.

Încântat că are o asemenea şansă, şoferul a uitat să tragă frâna de mână, rezultatul fiind că maşina a prnit uşor spre avion şi s-a ciocnit de botul acestuia.

Cancelarul coborâse deja din aeronavă când a avut loc accidentul.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Lucescu impresionează, din nou. Mesaj plin de adevăr pentru toți părinții și copiii din România
Capital.ro
Prețuri carburanți 6 iunie. Benzina și motorina se apropie de 10 lei/litru. Ce se întâmplă acum în marile orașe din România
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
Escrocheriile pe WhatsApp și SMS, „infracțiunea rapidă” a momentului. Pierderi medii de 733 de dolari
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Diana Șoșoacă, dialog incredibil cu Putin. Mesajul președintelui Rusiei pentru români VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți