Una dintre consilierele lui Iohannis a dat în judecată Casa de Pensii, nemulțumită de impozitarea pensiilor speciale

Una dintre cele mai vechi consiliere ale președintelui Klaus Iohannis, Lenuța Cobuz, a dat în judecată Casa de Pensii Sectorială a Ministerului Apărării Naționale. Lenuța Cozbuz ar fi nemulțumită de noua lege a impozitării pensiilor speciale.
Alina Costache
15 aug. 2024, 15:43
Una dintre consilierele lui Iohannis a dat în judecată Casa de Pensii, nemulțumită de impozitarea pensiilor speciale

Lenuța Cobuz, una dintre cele mai vechi consiliere ale președintelui Klaus Iohannis, se judecă cu Casa de pensii, nemulțumită de impozitarea pensiilor speciale. Dosarul în care Lenuța Cobuz apare ca reclamant este înregistrat pe 29 iulie 2024 la Tribunalul București, conform datelor consultate de FANATIK pe portalul instanțelor de judecată. Primul termen al procesului nu a fost stabilit.

Nemulțumirea consilierului prezidențial are legătură cu noua lege a pensiilor speciale, care reglementează impozitarea progresivă a acestora. În dosare similare cu cel al Lenuței Cobuz, reclamantul solicită instanței pronunţarea unei hotărâri prin care pârâtul (adică Casa de Pensii) să fie obligat  la restituirea sumelor reţinute din pensia sa cu titlu de impozit.

În  motivarea acţiunii, reclamantul arată că are calitatea de pensionar militar, iar începând cu luna ianuarie 2024 venitul său a fost redus substanţial prin aplicarea unor cote de impunere suplimentare potrivit art. 101 C.fiscal, astfel cum acesta a fost modificat prin legea 282/2023. S-a apreciat că, prin aplicarea acestei cote progresive de impozitare, există o discriminare faţă de pensionarii din sistemul public, dar şi faţă de ceilalţi beneficiari de pensii de serviciu.

Lenuța Cobuz, care a lucrat 20 de ani în cadrul MApN, este din 2015 în echipa de consilieri ai președintelui Klaus Iohannis. Ea a activat în cadrul mai multor departamente din Administrația Prezidențială, ocupând și funcția de șef birou în cadrul Biroului Juridic din subordinea Secretariatului General al Administrației Prezidențiale. Din 19 martie 2024 este consilier de stat la Cancelaria Ordinelor.

Înainte de a lucra la Palatul Cotroceni, Lenuța Cobuz a activat în structuri din cadrul Ministerului Apărării Naționale în perioada august 1985 – august 2005. Între septembrie 2005 și ianuarie 2015 a fost consilier juridic în mediul privat.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Miruna se zbate între viață și moarte, după ce a luat o bacterie de pe litoral! Tânăra de 18 ani este conectată la aparate
Fanatik.ro
Record! Câte beri s-au băut pe „Ion Oblemenco” la Universitatea Craiova – Levski Sofia. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar joi, 30 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute
Playtech.ro
Cum vor fi notați elevii din 2026. Ministerul Educației explică noile reguli de evaluare
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contactat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Asistenta medicală Mihaela Ilie s-a stins din viață în timp ce era în concendiu la mare. S-a prăbușit în fața soțului și a copilului său
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Bolojan a recunoscut că a discutat cu George Simion! Victor Negrescu: Confirmă parteneriatul PNL-AUR prin care Bolojan se menține la putere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România