Unde mai înoată Băsescu? Vila Dante trece în domeniul privat al statului şi va fi închiriată către ambasade

Plenul Senatului a aprobat, luni, ordonanţa de urgenţă prin care imobilul Vila Dante trece din domeniul public în domeniul privat al statului, în vederea închirierii către misiuni diplomatice, potrivit Agerpres.
Filip Stan
10 feb. 2014, 16:20
Unde mai înoată Băsescu? Vila Dante trece în domeniul privat al statului şi va fi închiriată către ambasade

Astfel, senatorii au adoptat, cu 84 de voturi pentru, 11 voturi împotrivă şi cinci abţineri, proiectul de lege pentru aprobarea OUG nr. 98/2013 privind reglementarea situaţiei juridice a unui imobil şi pentru modificarea OUG nr. 19/2002 privind unele măsuri pentru constituirea şi utilizarea fondului locativ de protocol, proprietate publică a statului şi pentru vânzarea unor imobile, proprietate privată a statului, aflate în administrarea Regiei Autonome ‘Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat’.

În expunerea de motive a actului normativ, iniţiatorul precizează că una dintre destinaţiile fondului locativ de protocol este aceea de bază materială destinată activităţii de reprezentare şi protocol pentru activităţile Administraţiei Prezidenţiale, Senatului, Camerei Deputaţilor, Guvernului României şi Curţii Constituţionale, cheltuielile privind administrarea imobilelor fiind suportate din fondurile RAAPPS.

‘În anul 2012, imobilul Vila Dante, care face parte din baza materială destinată activităţii de reprezentare şi protocol, a fost solicitat foarte rar pentru aceste activităţi, fiind însă solicitat pentru închiriere de către misiuni diplomatice. Practic, imobilul nu mai face obiectul uzului public, nu mai răspunde unui interes public, motiv pentru care se impune identificarea unei soluţii legale pentru exploatarea eficientă a imobilului. (…) Apreciem că exploatarea prin închiriere către persoane juridice care pot achita o chirie semnificativă se impune cu necesitate’, se arată în documentul citat.

Iniţiatorul subliniază şi faptul că, în anul 2012, cheltuielile generate de administrarea imobilului Vila Dante au fost în cuantum de 1.037.794,64 lei, iar pentru anul 2013 de 1.272.936,88 lei, sume suportate exclusiv de către RAAPPS.

‘Date fiind cele menţionate, se impune trecerea imobilului Vila Dante din domeniul public în domeniul privat al statului, astfel încât exploatarea acestuia să se realizeze în condiţii de eficienţă economică, pentru cheltuirea într-un mod raţional şi economicos a resurselor materiale, umane şi financiare ale statului’, mai arată documentul amintit.

Senatul este prima Cameră sesizată în acest caz, legea având un caracter ordinar.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Incredibil! Meciul la care Christian Eriksen s-a prăbușit din nou pe gazon fusese ales special ca un omagiu pentru starul danez. S-a jucat lângă locuința lui, pentru ca familia să-l poată vedea
Capital.ro
Obligație la bloc 2026. Ai voie să renovezi apartamentul când vrei? Regulile pe care trebuie să le respecte toți proprietarii
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți