LIVE TV Bosnia – România. România este una dintre cele mai bune patru câștigătoare de grupă din Liga Națiunilor care dacă nu vor termina termina pe primele două poziții în preliminarii primesc un loc la baraj. „Tricolorii” au încheiat pe primul loc grupa din Liga C.
Indiferent de rezultatele din ultimele două meciuri din preliminarii, naționala lui Mircea Lucescu este deja calificată la baraj. Franța a învins Ucraina cu 4-0 și a obținut matematic biletele pentru CM 2026, ceea ce înseamnă că nu va mai folosi ruta oferită de Nations League. În fața României în ierarhia câștigătoarelor de grupă au mai rămas doar trei echipe care ar putea avea nevoie de baraj: Germania (Liga A), Țara Galilor (Liga B) și Cehia (Liga B). Toate sunt poziționate peste România, aflată în Liga C. Cum nu există o a patra selecționată care să îndeplinească aceste condiții, locul „tricolorilor” la baraj este garantat.
Restul echipelor din Ligile A și B sunt deja sigure de terminarea grupelor de preliminarii pe primele două locuri, astfel că nu vor accesa ruta din Nations League, lăsând loc României. Printre acestea se numără Spania, Portugalia, Franța, Anglia și Norvegia.
Platforma Football Rankings a confirmat situația: „România și-a asigurat matematic locul în barajul de calificare UEFA prin Liga Națiunilor! Franța a ieșit din această listă după ce și-a asigurat locul 1 în grupa din preliminarii, iar România a intrat!”.
Dacă nu va termina pe locul 2 în preliminarii, România va fi în urna a patrra cla tragerea la sorți a barajului pentru Campionatul Mondial. Va înfrunta o echipă din prima urnă în semifinala barajului. Pe configurația din acest moment, posibilele adversare ale „tricolorilor” sunt Italia, Turcia, Ucraina și Polonia.
În preliminarii, România mai are de jucat cu Bosnia (15 noiembrie, ora 21:45) și San Marino (18 noiembrie, 21:45). Cu două victorii, „tricolorii” ar fi aproape siguri de locul 2 în grupă, care asigură un traseu mai ușor la baraj.
Partida României cu Bosnia va fi transmisă la TV pe Prima TV. Dacă amicalul cu Moldova a fost pe Prima TV, meciul cu Austria din preliminarii a revenit celuilalt post care are drepturile TV, Antena 1. La casele de pariuri, România este văzută cu o cotă extrem de bună la victorie, 2.95. O remiză primește 3.40, iar succesul gazdelor are 2.40.