Unele companii de stat vor fi scutite de restricțiile bugetare din ordonanța trenuleț. Salariile nu vor fi înghețate și se vor putea face investiții

Companiile de stat pe profit, cele din apărare și cele de pe bursă, ar putea fi scutite de restricțiile bugetare din ordonanța trenuleț.
Alina Costache
14 feb. 2025, 14:11
Unele companii de stat vor fi scutite de restricțiile bugetare din ordonanța trenuleț. Salariile nu vor fi înghețate și se vor putea face investiții

Companiile de stat care au înregistrat profit, precum cele din industria de apărare cu profit operațional, și companiile de stat listate la bursă vor fi exceptate de la restricțiile bugetare, în privința cheltuieilor salariale și de investiții, au declarat pentru Profit.ro surse guvernamentale.

Citește și: Guvernul modifică ordonanţa-trenuleţ. Se măresc salariile şi se aprobă sporurile

”Vor fi exceptate companiile de stat care sunt pe profit, cele din indiustria de apărare care au înregistrat profit operațional, pentru că au nevoie să se dezvolte în continuare, și, desigur, companiile listate, care la rândul lor trebui să își mențină performanțele economice”, au precizat sursele citate de profit.ro.

Coaliția urmează să decidă dacă astfel de modificări vor fi promovate prin Parlament sau Guvernul va adopta aceste modificări prin ordonanță de urgență.

Citește și: Veste bună pentru bugetari, cum se ocoleşte „ordonanţa-trenuleţ” în multe instituţii de stat

Sindicaliștii din mai multe companii de stat din energie, precum Romgaz, Hidroelectrica, Transelectrica și Nuclearelectrica, amenință cu proteste în fața Palatului Victoria și cu declanșarea grevelor, reclamând că în urma ordonanței trenuleț își vor pierde o mare parte din drepturile obținute prin contractul colectiv de muncă.

 

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a ajuns unui neamț să îi placă mai mult în România decât în Germania. S-a mutat în țara noastră de ani buni
Capital.ro
Schimbare la ITP în România. Șoferii vor fi controlați direct în mers: Alertă automată, oprire și amendă
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj