Ungaria îi cere Ucrainei să cedeze o cincime din teritoriu Rusiei, iar Viktor Orban minimizează scandalul dronelor. Reacție dură din partea Kievului: „Nu avem nevoie de sfaturi”

Ungaria îi cere Ucrainei să cedeze o cincime din teritoriul național în favoarea Rusiei, motivând că și ei au cedat două treimi din teritoriu în urma Primului Război Mondial. Autoritățile ucrainene au transmis că nu au nevoie de sfaturi.
Filip Stan
29 sept. 2025, 19:04
Ungaria îi cere Ucrainei să cedeze o cincime din teritoriu Rusiei, iar Viktor Orban minimizează scandalul dronelor. Reacție dură din partea Kievului: „Nu avem nevoie de sfaturi”

Levente Magyar, ministrul adjunct de externe din Ungaria, a sugerat că Ucraina ar putea să fie nevoită să ia în considerare renunțarea la o cincime din teritoriul său, invocând cedarea de către Ungaria a două treimi din teritoriul său „de dragul păcii” după Primul Război Mondial.

Ungaria îi cere Ucrainei să cedeze teritorii motivând că și ea a cedat acum 100 de ani

Magyar a spus că, la acea vreme, Ungaria era de partea pierzătoare și avea doar două opțiuni: fie să ia din nou armele și să comită o sinucidere colectivă, fie să accepte termenii de pace, chiar dacă asta însemna să piardă două treimi din țară.

Citește și : Se modifică graniţele Republicii Moldova. Maia Sandu anunţă că ar putea renunţa la Transnistria

El a spus că guvernul de atunci a luat singura decizie rezonabilă, deși tragică, – să păstreze cel puțin o treime din țară, în loc să sacrifice totul.

„A fost dureros? Desigur că a fost. Acum, Ucraina ar trebui să renunțe la o cincime din teritoriul său. Nu spun exact ce ar trebui să facă Ucraina; doar că experiența noastră arată că pacea poate fi uneori dureroasă. Întrebarea este ce contează mai mult – păstrarea viabilității țării sau agățarea de câteva mii de kilometri pătrați”, a spus adjunctul ministrului de Externe din Ungaria.

Ministrul adjunct de externe a adăugat că riscul escaladării și extinderii războiului crește pe zi ce trece. „Pacea este necesară cu orice preț”, a concluzionat Magyar.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Ucrainei, Gheorghi Tihii, i-a răspuns adjunctului MAE ungar, spunându-i că țara sa nu are nevoie de sfaturi.

„Ungaria își poate schimba teritoriul sau suveranitatea dacă dorește. Ucraina nu își dorește acest lucru și nu are nevoie de sfaturi”, a subliniat el.

Citește și : Kremlinul și pro-rușii din Republica Moldova nu se resemnează după scrutinul de duminică. ”Nu au au fost alegeri, a fost o numire”

Tihii s-a mai certat cu autoritățile ungare și după ce în Ungaria au apărut, în vara lui 2025, panouri publicitare care îl prezentau pe Péter Magyar (n.r. – liderul celui mai puternic partid de opoziție maghiar, Tisza) și Volodymyr Zelensky ca doi pui proaspăt ieșiți din ou, sugerând că Magyar este „Zelensky maghiarul”.

„În loc să explice publicului maghiar cum a dat-o în bară economia, guvernul maghiar este ocupat să deseneze caricaturi cu președintele ucrainean. Pare stupid, plictisitor și neconvingător.”, a transmis oficialul ucrainean.

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a minimalizat luni eventualul survol al spaţiului aerian ucrainean de către drone ungare, apreciind în acelaşi timp că Ucraina vecină aflată în război nu este o ţară suverană, întrucât depinde de Occident.

„Faptul că două, trei sau patru drone ungare au trecut sau nu frontiera nu este o problemă”, a spus Viktor Orban, adăugând că „tinde să-l creadă pe ministrul său” al apărării Kristof Szalay-Bobrovniczky, care a negat acuzaţiile.

„Să zicem că au zburat câţiva metri în ţară, şi ce dacă?”, a afirmat premierul ungar într-un podcast moderat de purtătorul de cuvânt al partidului său, afirmând că Kievul ar trebui mai degrabă să se îngrijoreze de „dronele ruseşti de la frontiera sa estică”.

„Ucraina nu este o ţară independentă şi suverană, noi suntem cei care o menţinem pe linia de plutire, deci nu ar trebui să se comporte ca şi cum ar fi”, a declarat şeful guvernului ungar, relatează Agerpres.

Potrivit lui, dacă „Occidentul ar decide mâine să nu-i mai acorde niciun forint, Ucraina s-ar prăbuşi”. Forintul este moneda naţională a Ungariei.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat vineri că „drone de recunoaşte probabil ungare” au survolat spaţiul aerian al Ucrainei.

Ministerul ungar al Apărării a declarat sâmbătă că „alegaţiile sunt total nefondate”.

Cu toate acestea, ministrul de externe ucrainean Andrii Sibiga a publicat sâmbătă o hartă a traiectoriei de zbor a dronei ungare, hartă ce i-a fost pusă la dispoziţie de forţele armate ale ţării, conform Interfax-Ukraina.

„Forţele noastre armate au adunat toate dovezile necesare şi încă aşteptăm explicaţiile Ungariei cu privire la ce făcea acest aparat în spaţiul nostru aerian”, a scris Sibiga sâmbătă pe reţelele de socializare.

Conform relatărilor, o dronă a fost detectată survolând în două rânduri la altitudini diferite regiunea Transcarpatia vineri dimineaţă.

„În dimineaţa zilei de 26 septembrie 2025, sistemele radar ale Forţelor armate ucrainene au detectat un aparat aerian de tip dronă survolând în două rânduri, la altitudini diferite, spaţiul aerian ucrainean deasupra teritoriului regiunii Transcarpatia”, a indicat Statul Major General al armatei ucrainene.

Una dintre puţinele ţări din NATO şi Uniunea Europeană care şi-a consolidat legăturile politice şi economice cu Moscova după invazia acesteia în Ucraina în 2022, Ungaria are o frontieră comună cu partea de vest a Ucrainei de circa 140 de kilometri.

Ungaria refuză să acorde ajutor militar Kievului, blochează negocierile de aderare a Ucrainei la Uniunea Europeană şi obstrucţionează adoptarea sancţiunilor UE împotriva Rusiei.

Tensiunile între Kiev şi Budapesta, deja importante înainte, s-au accentuat de la începutul războiului, iar Viktor Orban calificase deja Ucraina drept un stat vasal.

Ucraina, care are o minoritate vorbitoare de limbă maghiară în regiunea Transcarpatia, la frontiera cu Ungaria, a denunţat în repetate rânduri Budapesta pentru distribuirea a zeci de mii de paşapoarte cetăţenilor săi, potrivit AFP.

 

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Reguli la bloc. Termenele trecute în lege care trebuie respectate de asociația de proprietari. Ce se face la 5, 7 și 10 zile
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend