Ungaria, la un pas să piardă un miliard de euro din banii UE, din cauza încălcării statului de drept

Ungaria este foarte aproape să piardă un miliard de euro din fondurile Uniunii Europene (UE), din cauza încălcării statului de drept. Banii fac parte dintr-un pachet ce conține subvenţii pentru regiunile mai sărace şi ajutoare economice post-Covid.
Irina Dumitrescu
05 dec. 2024, 13:17
Ungaria, la un pas să piardă un miliard de euro din banii UE, din cauza încălcării statului de drept

Vecina României de la Vest, Ungaria, este la doar un pas de a pierde un miliard de euro din banii UE. Miliardul este blocat din cauza încălcării statului de drept, au declarat, pentru Politico, oficiali familiarizați cu procedurile, notează news.ro..

Potrivit sursei citate, Comisia Europeană (CE) a alocat peste 16 miliarde de euro drept subvenţii pentru regiunile mai sărace şi ajutoare economice post-Covid pentru stimularea creşterii economice. Demersul CE a venit în contextul eforturilor de a-l presa pe premierul Ungariei, Viktor Orbán, să revină asupra schimbărilor legislative considerate de mulți antidemocratice.

Printre măsurile pe care Ungaria trebuie să le ia pentru a debloca finanţarea se numără modificări ale legilor privind corupţia şi conflictele de interese.

Citește și MAE, după desecretizarea documentelor CSAT: A informat statele aliate privind tentativele de interferenţe externe în campania electorală din România

Oficiali în temă cu subiectul spun că Ungaria trebuie să pună în aplicare 17 măsuri şi să obţină aprobareaa CE până la 31 decembrie, lucru practic imposibil întrucât numai această etapă durează luni de zile. Așa stând lucrurile, un miliard de euro din banii UE pentru regiunile mai sărace vor fi tăiați definitiv.

”Sunt mulţi bani pentru orice ţară, dar mai ales pentru Ungaria”, a spus un diplomat UE.

Deocamdată, toate eforturile pentru a evita pierderea banilor nu au dat rezultate. Comisarul pentru buget, Piotr Serafin, a declarat, după o întâlnire cu János Bóka, ministrul Afacerilor Europene al Ungariei, că demersurile Ungariei pentru deblocarea finanţării  ”nu sunt chiar ceea ce spera” Comisia.

Iminenta tăiere a fondurilor vine într-un moment dificil pentru premierul Ungariei, care îşi va încheia curând mandatul de şase luni în calitate de şef al preşedinţiei rotative a Consiliului UE.

Pe de altă parte, Ungaria este pe cale să deblocheze o altă parte a finanţării UE, mai puţin consistentă e drept, care a fost îngheţată din cauza unor presupuse încălcări ale libertăţii academice.

Creşterea economică a Ungariei este cu mult sub media UE, în timp ce deficitul guvernamental ca procent din PIB (5,4 la sută în acest an) este printre cele mai mari.

Citește și Vacanțe mai scumpe în Grecia în 2025 pentru români. Decizia surpriză luată de Parlamentul elen

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Cum a câştigat Dumitru Dragomir o turmă de oi la poker: “Am mai luat un măgar şi un câine!”
Capital.ro
Codul Rutier 2026. Șoferii care trebuie să își reînnoiască permisul la fiecare trei ani. Unde s-ar putea introduce teste obligatorii de vedere
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
„Faceți din Putin obstacolul” – sfaturile unui diplomat american veteran pentru Zelenski înaintea întâlnirii cu Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Radu Banciu, necruțător! L-a numit ”dezamăgirea anului” pe cunoscutul antrenor român: ”A devenit mai ridicol!”
MediaFlux
Românii ar putea beneficia de un nou tip de concediu plătit. Ce prevede proiectul
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend