Ungaria vrea să se alăture preşedintelui Erdogan la reconstruirea zonei de securitate din nordul Siriei

Ungaria este dispusă să participe la reconstruirea zonelor incluse în ''zona de securitate'' pe care Turcia doreşte să o creeze în nordul Siriei şi este de acord cu planul Ankarei de a repatria în acea zonă o parte a refugiaţilor sirieni aflaţi în prezent în Turcia, a declarat joi premierul ungar Viktor Orban, după o întrevedere la Budapesta cu preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, informează Agerpres.
Filip Stan
07 nov. 2019, 19:32
Ungaria vrea să se alăture preşedintelui Erdogan la reconstruirea zonei de securitate din nordul Siriei

”Turcia poate miza pe sprijinul nostru, în limita posibilităţilor noastre”, a spus Viktor Orban la o conferinţă de presă comună cu Recep Tayyip Erdogan, menţionând că acesta din urmă i-a arătat planurile de reconstrucţie a ”zonei de securitate” din nordul Siriei. ”Noi oraşe, noi sate, şcoli, spitale şi biserici vor fi construite acolo”, a remarcat premierul ungar.

Armata turcă a pornit pe 9 octombrie o ofensivă în nordul Siriei împotriva miliţiilor kurde şi intenţionează să creeze acolo acea zonă de securitate pe o fâşie de teritoriu sirian la frontiera cu Turcia, unde să fie repatriaţi o parte din cei circa 3,6 milioane de refugiaţi sirieni care în prezent se află pe teritoriul turc.

Instituţiile europene nu se arată însă dispuse să finanţeze proiecte în acea zonă pentru repatrierea migranţilor sirieni, iniţiativă criticată de asemenea de către ONG-uri, potrivit stiripesurse.ro.

Dar, spre deosebire de alţi lideri europeni, Viktor Orban a primit favorabil ofensiva turcă în nodul Siriei şi repatrierea migranţilor în zona de securitate preconizată de Turcia.

La rândul său, la această conferinţă de presă Erdogan a ameninţat din nou UE că Turcia va ”deschide porţile” pentru migranţii care doresc să ajungă în UE dacă blocul comunitar nu o ajută financiar pentru întreţinerea celor aproximativ patru milioane de refugiaţi aflaţi pe teritoriul turc şi pentru proiectele din acea zonă de securitate, potrivit stiripesurse.ro.

”Turcia nu poate face singură toate acestea”, a insistat Erdogan, amintind că Ankara a repatriat deja circa 360.000 de refugiaţi în oraşul sirian Jarablus, unde, sub controlul armatei turce, sunt realizate clădiri şi proiecte de infrastructură. ”Acum controlăm Tal Abiad şi Ral al-Ain. Putem construi locuinţe acolo. Rapid. Între şase luni şi doi ani. Dar avem nevoie de sprijin internaţional”, a indicat liderul turc.

Reacţionând la declaraţia lui Erdogan despre posibila redeschidere a frontierelor Turciei pentru ca migranţii să poată pleca spre Europa, Viktor Orban a spus că pentru Ungaria este important să afle şi ”unde se vor deschide porţile” Turciei. ”Dar sperăm că (refugiaţii) se vor putea întoarce acasă (…) Ungaria este capabilă să-şi apere frontierele, avem resursele umane, tehnice şi militare (…) Niciun imigrant ilegal nu va trece frontierele Ungariei”, a asigurat el, potrivit stiripesurse.ro.

Premierul ungar a mai ţinut să remarce că înaintea lui Erdogan au mai efectuat vizite oficiale la Budapesta preşedintele rus Vladimir Putin şi ministrul de externe german Heiko Maas. ”Aceasta este politica externă pe care dorim să o urmăm (…) şi lucrăm îndeaproape cu ţările care sunt determinante pentru Ungaria”, a subliniat Viktor Orban.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa lui Gheorghe Dincă după 7 ani de la crima care a îngrozit România. Locuința a ajuns o ruină | FOTO
Fanatik.ro
De ce a intrat, de fapt, Moruțan în repriza a doua. Asta l-a convins pe Pancu să-l trimită pe teren. Săpunaru: ”I-am trimis mesaj la pauză să-l bage”
Capital.ro
Prețuri carburanți marți, 21 iulie. Cât plătesc șoferii pentru benzină și motorină. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Povestea lui Lamine Yamal. Fotbalistul Spaniei a explicat ce înseamnă cu adevărat presiunea: „Mama m-a avut la 16 ani, iar tatăl meu aduna lucruri de pe stradă”
Adevarul
Românul genial la care au apelat NASA și Elon Musk: „Nu vom avea orașe în spațiu în următorii 20 de ani. Spațiul este un mediu neiertător”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Sorin Cârțu s-a supărat și a plecat de la Universitatea Craiova: ”Am zis că nu mai lucrez pentru nimeni”
MediaFlux
400.000 de bugetari rămân cu salariile înghețate! Alertă națională
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România