UNGHIUL MORT al oglinzii maşinii, vinovat de mii de morţi pe şosele. Un adolescent a rezolvat această problemă VIDEO

Un adolescent a rezolvat problema unghiului mort cu un webcam şi un proiector.
Iulian Tudor
18 nov. 2019, 08:12
UNGHIUL MORT al oglinzii maşinii, vinovat de mii de morţi pe şosele. Un adolescent a rezolvat această problemă VIDEO

Cu un webcam și un proiector, un adolescent american a făcut transparent stâlpul din marginea parbrizului care creează ceea ce se numește „unghiul mort”, scrie profit.ro.

Așa-zisul unghiul mort este una din cele mai vechi probleme ale automobilelor, o problemă pe care toți producătorii auto au încercat să o rezolve într-un fel sau altul, însă niciunul nu a găsit o soluție practică și universal valabilă până acum.

Citeşte şi Doi bărbaţi au murit în două accidente produse joi dimineaţă în Bucureşti

Unghiul mort este cauza multor accidente, împiedicând șoferul să se asigure corect în anumite situații la schimbarea direcției și nepermițându-i acestuia să vadă în spatele celor doi pilari care încadrează parbrizul și susțin acoperișul.

Alaina Gassler, un adolescent american, a găsit, însă, o soluția pentru această problemă, încercând să-și ajute mama care avea mari probleme din cauza unghiului mort al mașinii pe care o conducea.

Ea a montat o cameră web pe exteriorul stâlpului și un proiector la interior. Camera web filmează în afara mașinii, iar proiectorul afișează mașina la interior.

Cu adevărat ingenios este modul în care aceasta a potrivit cele două piese, astfel încât imaginea camerei web afișată de proiector să lase impresia că stâlpul este translucent și se poate vedea direct prin el. Gassler a fost premiată pentru această realizare în cadrul competiției de științe pentru elevi Broadcom Masters și a primit 25.000 de dolari.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
“Credeam că Gâlcă are minte mai multă!” Verdict ferm în scandalul cu Dobre al lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
Au început înscrierile pentru voucherele de 200 de euro. Elevii și studenții pot primi bani pentru calculatoare
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Final tragic pentru o tânără de 30 de ani din București, după o ceartă cu iubitul de 86 de ani. A sugrumat-o cu bastonul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara