Camera Deputaților a dat undă verde pentru Unirea României cu Republica Moldova, după ce a adoptat tacit Pl-x nr. 305 din 2026. Anunțul a fost făcut de către președintele de ședință, Natalia Intotero (PSD).
„Propunere legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, Pl-x 305 din 2026, termenul pentru dezbatere și vot final fiind depășit, propunerea legislativă se consideră adoptată”, a spus președintele de ședință, Natalia Intotero.
Propunerea legislativă a fost inițiată de 16 deputați și un senator, toți din partea partidului S.O.S.
Citeste si SONDAJ. Câți români ar vota ”DA” la un referendum privind unirea României cu Moldova
Camera Deputaților, ca primă Cameră sesizată, a avut 45 de zile pentru dezbatere și vot final. Întrucât termenul a fost depășit – acesta ar fi fost 19.06.2026 – propunerea a fost aprobată tacit.
„Parlamentul României reiterează atașamentul față de prevederile Actului final al Conferinței C.S.C.E. de la Helsinki, care admite posibilitatea modificării frontierelor pe căi pașnice, diplomatice”, se arată la Articolul 1.
La Articolul 2 al propunerii legislative se menționează că „Parlamentul României decide unirea României cu Republica Moldova”.
Conform Articolului 3, Parlamentul României abilitează guvernul țării sa înceapă de urgență, imediat, negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru definitivarea unirii cu Republica Moldova.
„După adoptarea prezentei legi și publicarea în Monitorul Oficial vor fi notificate autoritățile internaționale competente, Guvernul Republicii Moldova, U.S.A., N.A.T.O., O.N.U, U.E., pentru aducerea la îndeplinire a dispozițiilor legii”, se menționează la Articolul 4.