Uniunea Europeană, Japonia şi Statele Unite, cei mai mari exportatori de vehicule cu motor din lume în 2016

Uniunea Europeană a fost cel mai mare exportator de vehicule cu motor din lume (către ţări din afara Uniunii Europene), exporturile totale valorând 192 de miliarde de euro, urmată de Japonia (127 de miliarde de euro) şi Statele Unite (109 miliarde de euro) în 2016, potrivit unui raport Eurostat.
Iulian Tudor
26 iun. 2017, 07:37
Uniunea Europeană, Japonia şi Statele Unite, cei mai mari exportatori de vehicule cu motor din lume în 2016

De cealaltă parte, Statele Unite au fost cel mai mare importator de vehicule cu motor din lume (254 de miliarde de euro), în faţa Uniunii Europene (77 de miliarde de euro) şi a Chinei (64 de miliarde de euro).

Statele Unite au fost cea mai mare piaţă pentru exporturile de vehicule cu motor ale Uniunii Europene (25% din totalul exporturilor de vehicule cu motor ale UE). China a fost a doua piaţă de export pentru vehiculele cu motor din UE (16%), urmată de Turcia (7%), Elveţia şi Japonia (5%).

Citeşte şi A apărut primul film cu noua Dacia Duster 2018 VIDEO

Vehiculele cu motor importate de UE, în 2016, au venit, în cea mai mare parte, din Turcia (20% din totalul importurilor de vehicule cu motor ale UE), Japonia (19%), Statele Unite (14%), Coreea de Sud (10%) şi China (8%).

Industria vehiculelor cu motor include maşini de pasageri, camioane, tractoare, motociclete, rulote, componente şi accesorii pentru vehiculele cu motor.

Exporturile şi importurile au legătură cu ţara în care a fost produs vehiculul şi nu cu originea companiei, se precizează în raportul Eurostat.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Divorț răsunător în lumea sportivă. Vedeta se desparte de fostul fotbalist care are o avere de peste 3 miliarde de euro
Capital.ro
Anunț de ultimă oră de la RAR. Șoferii nu vor mai putea face programări în acest interval
Playtech.ro
Magazinele ANAF dispar. De unde vor putea fi cumpărate produsele confiscate de stat
Adevarul
Glumele românilor după erorile GPS din București: „Stăteam pe canapea și îmi zice că eram pe pista de la Băneasa. Ne pregăteam să decolăm”
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un motociclist de 26 de ani și-a pierdut viața după ce a intrat într-un tramvai, pe un bulevard din București
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
O nouă taxă scumpește motorina și benzina. Cu cât vom plăti în plus
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți